Aanbesteding'. een toepasselijke toespraak door de voorzitter van de regenten, M.C. de Crane, en 's avonds een buitengewone traktatie: meik en brood. Aan het eind van de 19e eeuw waren de maal tijden in het Burgerweeshuis: Ontbijt (om acht uur, 's zondags om half negen): gesmeerde boterhammen met melk met water, de kleinen een glas melk. Middageten (om twaalf uur, 's zondags om één uur). Avondeten (om vijf uur): boterhammen. 's Avonds (om negen uur) 'paptafel': karnemelkse pap, hetzij van boekweitgort (grutten) of van gepelde gort. Het middageten was op maandag: aardappelen met spek en azijn; op dinsdag: aardappelen, gebraden vlees en groenten ('s winters zuurkool); op woensdag: soep, getrokken van vleesbeende ren, met rundvlees en soepgroenten en brood ('s winters erwtensoep met spek); op donderdag: aardappelen met haché (vlees, uien, azijn); op vrijdag: rijst of gort, gekookt in melk, met suiker; op zaterdag: de ene week zoute vis, de andere week stokvis, met aardappelen en rijst met boter saus; op zondag: soep (als woensdag), in de eerder genoemde Instructie stelt artikel 11: 'Zij [de vader en de moeder] zullen alle maaltijden bijwonen en het ontbijt inleiden met stichtelijke lectuur of stichtelijke liedereneer beoordeling van het Bestuur. Aan het ontbijt, middagmaal en avondeten zullen zij voorgaan, of één der kinde ren doen voorgaan, in gebed en dankzegging'. irzvaS- Regenten over hel Burger-Weeshuis le Zierikzee rullen aanbesteden op Woensdag lü December 1SG5 's middags len 12 ure de levering van onderstaande Artikelen, bcuoodigd ge durende hel jaar 18G4- 1 0 4«ort. 2." Vleescli en Vleesclibccndercn. 3." Schoenen benevens Onderhout! ge durende het gehecle jaar. Nadere informaties bij den Vader van voornoemd Geslicht. ZieniKzi-p,, 4 December 18GÜ Regenten voornoemd, i\I. C he CRANK. Voorzitter II A. van 1JSSEI,STEUN, Secretaris Uit de Zierikzeesche Nieuwsbode van 5 december 1863. Soms werd de levering van voedingsmiddelen, schoenen en brandstof aanbesteed, in datzelfde jaar werd de levering van gort gegund voor fl. 12 per 100 kg., het vlees voor fl. 0,535 per kg. en de vleesbeenderen voor fl. 0,11 per kg. De schoenen en het onderhoud ervan kostten voor meisjes fl. 4,70 en voor jongens fl. 5,75 per jaar. In 1893 waren voor het weeshuis de kosten per wees fl. 75 per jaar. In 1878 vond in Zierikzee de formele opheffing plaats van de stedelijke Godshuizen, te weten het Armhuis, het Gasthuis en het Oude Mannen- en Vrouwenhuis. De bezittingen en inkomsten van die instellingen werden toegekend aan het Burgerweeshuis Voor haar inkomsten had het weeshuis meerdere bronnen. Zo was er de verpachting van landerijen in Zierikzee, Nieuwerkerk, Oosterland, Eikerzee, Ellemeet, Kerkwerve en Noordwelle. Verder kreeg het weeshuis schenkingen, erfenissen en legaten. Een belangrijke bron van inkomsten vormde de verhuur van lijkkoetsen, rouwkleding, rouwman tels en doodskleden voor over de kist. Veel wees huizen in Zeeland hadden van de stedelijke over heden het alleenrecht hierop gekregen. Een curi eus monopolie. In het algemeen komt het beeld naar voren dat het Zierikzeese weeshuis bepaald niet armlastig was. In 1893 spreken de regenten over "den gun- stigen toestand onzer financiën". Dit was mis schien ook wel het gevolg van hun zuinige finan ciële beheer. De eerder genoemde Instructie stelt dat het de vader en de moeder 'verboden is straffen op te leg gen, en, waar zij vermeenen ernstig te moeten ver manen, zullen zij zich van ongepaste bewoordin gen onthouden'. En verder: 'In geen geval zal licha melijke kastijding mogen worden toegediend". Betty Blikman-Ruiterkamp geeft in Stad en Lande van juni 2008 een aardig inkijkje in straffen in het Burgerweeshuis. Daaruit blijkt dat de binnenvader de overtredingen rapporteerde aan de regenten en dat die de strafmaat bepaalden. Het is niet goed na te gaan in welke mate de papieren voorschriften op alle punten strikt werden gehandhaafd, in de Instructie wordt verder gezegd dat de vader en de moeder samen verantwoordelijk zijn voor de goede orde en tucht in het Huis, maar het opzicht over de werkjongens voornamelijk de 12

Stad en lande | 2009 | | pagina 14