LANDBOUW IN ZEELAND, 19e-20e EEUW Het 200-jarige jubileum van de Koninklijke Maatschap De Wilhelminapolder (KMWP) was voor het Zeeuws Archief de aanleiding om een tentoonstelling aan het thema landbouw te wij den. in de tentoonstelling 'Landbouw in Zeeland' gaat dan ook veel aandacht uit naar dit Zuid- Bevelandse bedrijf, waarvan het archief in het Zeeuws Archief wordt bewaard. De Wilhelminapolder Het archief van de jubilerende maatschap die in 1959 het predikaat 'Koninklijke' kreeg, bevat onder meer bijzondere foto's die een goede impressie geven van één van de grootste landbouwbedrijven in ons land. Een groot deel van dit historisch beeld materiaal is verwerkt in een sfeervolle visuele pre sentatie die direct bij de ingang van de tentoon stellingsruimte te zien is. In de tentoonstelling zelf is veel aandacht voor de geschiedenis van de KMWP. Zo is de oprichtingsakte te zien van de maatschap van het gebied dat toen 'Lodewijkspolder - genoemd naar de toenmalige Franse koning van Holland, Lodewijk - en de brief waarin Koning Willem l toestemming verleent de 'Lodewijkspolder' om te dopen tot 'Wilhelmina-pol- der' - de derde naam van zijn vrouw. Ook de origi nele tekeningen van de twee wapentjes in het logo van de KMWP zijn tentoongesteld. Naast stukken over de meestoot en de hofsteden van de 1815 tot 1967, zijn ook diverse gereedschappen uit het bezit van de KMWP te zien, zoals een zaaiviool en gereedschap om drainagesleuven mee te graven. De maatschap was op het gebied van drainage zeer innovatief. Bijzonder is het paardenhoofdstel dat gedragen is door het laatste paard van de maatschap, dat in 1964 'met pensioen ging' omdat het werk door machines was overgenomen. Zeeland (her)ontdekt Amerika In het kader van herdenking van 400 jaar contac ten tussen Nederland en de Verenigde Staten zijn in Zeeland onder de titel 'Zeeland herontdekt Amerika' verschillende activiteiten georgani seerd. Ook in de tentoonstelling 'Landbouw in Zeeland' wordt aandacht aan Amerika besteed. In de tweede helft van de negentiende eeuw emi greerden veel Zeeuwse boeren naar Amerika in de hoop op een beter bestaan in de Nieuwe Wereld. De economische, sociale en religieuze omstandigheden in Nederland rond 1845 waren vooral voor landbouwers alles behalve rooskleu rig. Aardappelziektes, dalende prijzen voor land bouwproducten en hoge belastingen zorgden voor veel problemen. Er was een hoge kinder sterfte en de hygiënische omstandigheden waren slecht. Emigratie naar Amerika bood voor veel Zeeuwen die in de landbouw werkzaam waren een kans op een beter leven. Een tweede emigra- tiegolf vond plaats na de Tweede Wereldoorlog en specifiek vanuit Zeeland na de Watersnoodramp van 1953. De emigranten moesten zich aanmel den bij speciale instanties die de emigratie in goede banen leidden. Daar werden ze voorgelicht over hun nieuwe vaderland en de instantie regel de de overtocht. In Middelburg trad Bank Hondius onder de naam P.L. de Bruyne Zoon op als tus senpersoon bij emigraties in de jaren vijftig. Het archief bevat enkele dossiers van emigranten, die uitgebreid verslag doen van de reis en de eerste belevenissen na de emigratie. In de tentoonstel ling zijn van twee families die naar Noord-Amerika emigreerden documenten te zien. Na de Tweede Wereldoorlog was de economische situatie in Europa erg slecht. In 1948 kwam er hulp uit Amerika in de vorm van het Marshallplan. Met gelden uit het Marhallplan konden graan, zaaizaad en kunstmest worden ingekocht. Ten behoeve van de mechanisatie van de landbouw ontving Nederland moderne landbouwmachines. Er werden studiereizen naar Amerika georgani seerd zodat Nederlandse landbouwers en hun Amerikaanse collega's van elkaar konden leren. In Zeeland werden onder meer gezamenlijke projec ten voor kleinere landbouwbedrijven gefinancierd met Marshallplangelden. Enkele documenten uit de archieven van de landbouwconsulent en de Zeeuwse (later Zuidelijke) Landbouw Maat-schap- pij (ZLM) tonen de ontwikkeling van de mechani satie in Zeeland. 2009 Jaar van de Tradities Veel tradities komen voort uit de landbouw of 15

Stad en lande | 2009 | | pagina 17