WIE IS DAT NOE? Foto's van onbekende personen op Schouwen-Duiveland. De afbeelding deze keer betreft een dia, waarvan ai het nodige bekend is. Waar het is, wanneer het is waarom het is: het is allemaal duidelijk. De dia is gemaakt tijdens de feestelijkheden in verband met de viering van het 1100-jarig bestaan van Zierikzee in 1949. De vraag is dus logisch: wie zien we hier, onder het spandoek voor Potappels Palingbrood? DIA 2606, maker onbekend, gemaakt tijdens de vie ring van het 1100-jarig bestaan van Zierikzee, 1949. De vorige raadfoto bleek niet erg niet moeilijk, want er werd heel snel op gereageerd. Jan van der Velde uit Dreischor (D. Ockerseweg) herinner de zich het huisje nog heel goed en gaf onmiddel lijk door dat dit Bogerdweg 6 te Dreischor was. Ook anderen wisten er iets over te vertellen. Jan van Driel uit Nieuwerkerk meldde ons dat het huisje voorkomt op pagina tien van het boekje Dreischor wat ben je veranderd door Cor Pols. Daar is te lezen dat het huis werd gebouwd en bewoond door J.M. de Bakker en zijn gezin. Hij was vlasser en boer. De Bakker overleed tijdens de evacuatie na de ramp in Rijswijk. De afbeelding gaf ook aanleiding tot mooie verhalen. Rien Mol vertelde dat er op het erf een schuur stond met een paardenstal. Het paard was eigendom van de gebroeders De Bakker. Tijdens de ramp wist het paard op een wonderbaarlijke manier te ontsnap pen. Het kwam op de dichtbij (en wat hoger) gele gen begraafplaats terecht. Daar heeft het dagen staan kleumen, totdat iemand zich er over ont fermde. Het heeft nadien nog jarenlang zijn baas trouw gediend. Toen het paard te oud werd om te werken werd het aan de slager verkocht. Op het moment dat het in de wagen werd geladen, viel het zomaar dood neer. Achter Bogerdweg 6 stonden zes huisjes. Deze werden om onduidelijke redenen Het Blauwe Huus genoemd, in de eerste woonde J. van der Weijde en in de achterste Job Bil. Raadselachtige huisnamen komen meer voor in de buurt. Tegenover Bogerdweg 6 stonden drie arbeiders woningen die het Plein werden genoemd. Een plein was er echter niet te zien. En dan de boer derij van J.A. van Bloois, die wat verder weg rich ting Zuiddijk stond en moskou heette. Daar wordt over verteld dat er een voorvader in de familie onder Napoleon meedeed aan de veldtocht naar Moskou. De weduwe Lena de Bakker-Fonteine verkocht 22

Stad en lande | 2009 | | pagina 24