BELGISCHE VLUCHTELINGEN IN ZIERIKZEE: EEN BIJZONDER SCHILDERIJ Betty Blikman-Ruiterkamp Tot de collectie van de Zierikzeese musea hoort een schilderij van forse afmetingen, gemaakt door een Belg. Het is bijzonder in meer dan een opzicht. Bijzonder, omdat het een van de weinige schil derijen is waaraan inwoners van Schouwen- Duiveland hebben meebetaald en omdat de schil der zichzelf de opdracht bezorgde. Het is bijzonder van stijl en een van de weinige kunstzinnige uitin gen die ons herinneren aan de periode 1914-1918. »- iM Alfons Blomme en Albert Einstein, locatie onbekend, jaren '30 20e eeuw, origineel in bezit van de Dienst Cultuur van de gemeente Roeselare (B.). De Eerste Wereldoorlog Na het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog, op 28 juli 1914, kwam er een stroom vluchtelingen uit België naar de zuidelijke Nederlandse provin cies op gang. Zeeuws-Vlaanderen zat in septem ber al overvol. Na het bombardement op Antwerpen, op 6 oktober 1914, vluchtten velen naar Noord-Brabant. Op 9 oktober arriveerden de eerste vluchtelingen per schip in Zierikzee, de 12e volgden er weer een paar honderd. Begin oktober verbleven ruim 2000 vluchtelingen in de stad. Zij werden zo goed mogelijk opgevangen bij particulieren, in gebou wen of in houten noodwoningen. Van deze laatste werden kampen gemaakt op de Balie -aan de voet van de Dikke Toren- en op een terrein buiten de Zuidhavenpoort. Eind november 1914 werden Zeebrugge, Heist en de gehele Belgische kust van uit Engeland hevig beschoten. Gedeelten van Heist en Zeebrugge raakten in brand en de bevol king werd aangeraden te vertrekken. Men vlucht- Woningen voor de Belgische vluchtelingen te Zierikzee, geplaatst op een terrein buiten de Zuidhavenpoort. Photogr. opname in \gi'6 Zierikzee 1916, Opvang van Belgische vluchtelingen tijdens de Eerste Wereldoorlognoodwoningen op een terrein buiten de Zuidhavenpoort, ansichtkaart van de fa. Ochtman, ZG 0198.

Stad en lande | 2009 | | pagina 5