schilderachtig uitzicht, maar de resultaten van hun inspanningen kwam de Zierikzeeënaren zelden onder ogen. Ook ontbrak het de stad aan een goede expositieruimte. Voor dit probleem kwamen Blomme's contacten goed van pas: directeur J.J. Wesseling stelde de bestuurskamer van de Ambachtsschool aan het Jannewekken ter beschikking. De Zierikzeesche Nieuwsbode schreef hoe aardig het zaaltje met kleurige doeken was omgetoverd tot een knus vertrek met een mooie lichtval. Hoewel het voor de bezoekers wel wennen was aan de impressionistische stijl, had Blomme het verdriet van de vluchtelingen heel realistisch afgebeeld. Tegen betaling van 10 cent was al het fraais te bezichtigen. Al twee dagen na de opening prijkte op het grootste deel van de werken de tekst: verkocht. De eerste schilderijen tentoonstelling in Zierikzee was een succes! Gedurende de Eerste wereldoorlog In hetzelfde jaar liet Blomme nogmaals van zich horen. In december 1916 exposeerde hij schilderij in "het magazijn van de firma K.Ph. Zevenboom aan de Oude Haven". Het stelde de vol met vis sersschepen liggende Oude Haven voor, gezien vanaf de oprit van het binnenbruggetje, gehuld in een "melancholisch waas". De (meest van olmen hout) gemaakte boten -11 tot 12 meter lang- uit Heist en Zeebrugge liggen gebroederlijk naast elkaar. Het kunstwerk werd verkocht aan een par ticulier en is veel later via een antiquair weer in Zierikzee terecht gekomen. Schilderij van Alfons Blomme uit 1916, dat werd geëxposeerd bij de fa. Zevenboom, Collectie Zierikzeese Musea. Ook in 1917 verbleef Blomme in Zeeland. Zijn vriend, mr. H. Polvliet, die met zijn gezin het pand Oude Haven 50 bewoonde, had hem het zomer huis in zijn tuin beschikbaar gesteld als atelier. Verbleef hij in Zierikzee, dan mocht hij daar gebruik van maken. Vanuit het huisje keek hij uit over de Nieuwe Haven: een prachtige plek om de bedrijvigheid die daar heerstte te observeren. Blomme was daar eind april 1917 aanwezig en schilderde wat karakteristieke straatjes. In de nacht van zondag 29 op maandag 30 april liet een Engelse piloot bommen op Zierikzee vallen, in plaats van op Zeebrugge, zoals zijn opdracht luid de. Drie doden en een enorme ravage in het Havenkwartier waren het resultaat. Aan de Oude Haven werd het huis van advocaat Polvliet getrof fen. Het dak en dat van nummer 52 raakten zwaar beschadigd. Een bomscherf scheerde rakelings langs het bedje van een van de kinderen Polvliet. Het gezin kwam met de schrik vrij, net als Alfons Blomme. Gelukkig verbleef hij die avond bij zijn vrienden Blom-Sens aan het Havenplein. Later in het jaar bood hij vanuit Nuenen per adver tentie aan om, bij voldoende deelname, in Zierikzee cursussen of privaatlessen in schilderen en etsen te geven. Opgave was mogelijk bij D. Veersema, leraar tekenen aan de Rijks H.B.S. De Eerste Wereldoorlog eindigde op 11 november 1918. De vissers uit Heist en Zeebrugge gingen bijna allemaal terug naar hun woonplaats. Via de pers sprak het "Belgisch Vluchtelingen Comiteit" te Zierikzee zijn oprechte dank uit voor de vele goede diensten, bewezen aan de vluchtelingen. Ook Blomme vertrok: eerst naar Nuenen en later naar Brussel. Maar hij vergat het eiland niet. Een plan en nogmaals een expositie in het vroege voorjaar van 1920 verbleef Alfons Blomme weer op Schouwen-Duiveland. Hoogstwaarschijnlijk stelde hij in die tijd aan enige vrienden voor om een herinnering aan de Eerste Wereldoorlog te schilderen. Voor 6000 gulden zou hij twee (of meer, een bron spreekt over een serie) werken vervaardigen over dit onderwerp. De vrienden vonden het een goed idee en besloten een comité te vormen om het benodigde bedrag in te zamelen. Lid van het Comité tot Plaatsing van Historische Schilderstukken in het Stadhuis te Zierikzee waren onder andere de eigenaar van kasteel Moermond, J.J. Vriesendorp; de 5

Stad en lande | 2009 | | pagina 7