Zierikzee, hoek Karsteil-Nieuwe Haven, geheel links het zomerhuis van mr. H. Polvliet, in 1924 gedeeltelijk afgebro ken, december 1906, fotograaf P.J. Ochtman, 260023. president van de arrondissementsrechtbank mr. S. Triezenberg; kantonrechter mr. S.R. Bakker en advocaat mr. H. Polvliet. Secretaris was Anthony de Vrieze, opzichter bij Rijkswaterstaat. Het comi té schreef een brief met een verzoek om een gel delijke bijdrage, welke aan draagkrachtige perso nen werd gestuurd. Zoals te verwachten viel kwam er kritiek op het plan: van mr. J.P. Cau, oud inwoner van Zierikzee en woonachtig te Den Haag, plaatste de Zierikzeesche Nieuwsbode een ingezonden brief, onder de titel Een onbekookt plan2. De strekking was dat het vreemd was om zo'n groot bedrag uit te geven aan een nieuw kunstwerk, terwijl er zoveel gebouwen in de stad dringend aan een opknapbeurt toe waren. Een week later kwam er een reactie op de brief. Ditmaal anoniem, hetgeen in die tijd meer voor kwam. De ik-figuur stelde dat het een het ander niet zou moeten uitsluiten: zowel gebouwen res taureren als stukken laten schilderen maar, ais men een herinnering aan die bijzondere tijd wilde hebben, dit de enige kans was om het voor elkaar te krijgen. Hierna werd het stil rond het mooie plan. Maar niet rond Alfons Blomme. In april 1920 organiseerde men opnieuw een expositie van zijn werk in Zierikzee. Deze keer was hij niet de enige exposant, er werd ook werk van "den Haarlemsen kunstschilder H.F. Boot" tentoongesteld. De Zierikzeesche Nieuwsbode schonk ruim aandacht aan het initiatief en schreef eind maart het volgende: Thans zal men ook kun nen kennis maken met den Haarlemmer kunst schilder H.F. Boot. Het is bekend dat in Haarlem 2 Johan Pieter Cau woonde aanvankelijk op het adres Havenplein 25. Na zijn rechtenstudie werkte hij eerst in Dordrecht, maar werd later president van de Zierikzeese arrondissementsrechtbank. Cau hield van zijn geboortegrond. Als laatste mannelijke afstammeling van een welgestelde familie ondersteunde hij de restauratie van diverse Zierikzeese monu menten financieel. Op 15 mei 1918 opende hij de naar hem genoemde (inmiddels verdwenen) Caubrug aan het eind van de Driekoningenlaan, tegenover het voormalige tramstation. Het echtpaar Cau-de vulder van Noorden verhuisde op 31 juli 1919 naar 's Gravenhage. 6

Stad en lande | 2009 | | pagina 8