Gezicht op het gebied waar de zaagmolen stond, gefotografeerd ongeveer 1955 vanaf de graansilo door J.W. Renshof. Collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland. Het schilderij Het schilderij geeft een fraai beeld van hoe het er vroeger aan de oostzijde van de stad uit zag. De plek waar de schilder zou hebben kunnen geze ten, is waarschijnlijk daar waar nu gemaal 'het Sas' staat. Of het realistisch is weergegeven, is niet zeker. Mogelijk is het wat mooier dan in wer kelijkheid. Aan de kant van het water zit een koei- enwachter, die op de dieren past. Geen zwaar werk, zo te zien. De koeien zijn magere, gespierde dieren, heel andere types dan het welvarende vee dat tegenwoordig in de wei loopt. Achter het vee zien we twee forse hooischelven. De mannen in het bootje hijsen hun kruisnet aan boord, in de hoop dat ze wat hebben gevangen. De hoge molen weerspiegelt zich in het water, maar deze weer spiegeling strekt zich onwerkelijk ver uit. De bijge bouwen zijn wat onduidelijk weergegeven. Alleen een rood dak met schoorsteen is duidelijk te her kennen. Het water dat we zien is het gedeelte van het Dijkwater dat toen nog resteerde. De palen in het water zullen zeker een functie hebben gehad, maar welke is niet geheel duidelijk. Het te zagen hout lag gewoonlijk in de buurt in het water. Het zou mogelijk zijn dat de palen de 'aanvoerroute' markeren voor het te zagen hout om het in de juis te positie te manoeuvreren voor de molen. Het is niet te zien of er wel of geen hout in het water ligt. Ook het kleine donkere bouwsel dat binnen het omheinde stukje water staat, roept vragen op. De volgende vraag is waarvoor het witte stenen gebouwtje aan de overzijde diende. Mogelijk is het een leverhuisje, waarvan er oorspronkelijk meer hebben gestaan aan de Leverdijk. In zo'n huisje werd traan gekookt uit de lever van kabeljauwen. Dat veroorzaakte een enorme stank, daarom moest dit ergens ver van de bewoonde wereld gebeuren. Op de achtergrond schemert tussen de bomen door vaag het dak van een hofstede. Wanneer het schilderij is gemaakt, is onbekend. Het kan ook zijn dat het tot stand kwam in de tijd dat de molen in gebruik was als pel- of korenmo len. Raadsels of niet, het is een mooi tafereel, dat de rust ademt van een lang vervlogen tijd. Bronnen: - D.A. Haak: Molens op Schouwen-Duiveland vroeger en nu. 'Kroniek van het Land van de Zeemeermin (Schouwen-Duiveland)' jrg. 20,1991. - Willem Staat: Zeeuwse molens. NRI, Middelburg 1991 - Kadastrale Atlas van Zeeland 1832. Schouwen-Duiveland, deel 2, Zierikzee, - Stichting Kadastrale Atlas zeeland, 1995 - H. Uil: Gezichten in de straten van Zierikzee. Repro-Holland B.V. - Alphen aan de Rijn 1986. - P.D.de Vos: Het schilderijenbezit van het Burgerweeshuis. GASD. Bibliotheek. - P.D.de Vos: De Vroedschap van Zierikzee van de tweede helft der 16e eeuw tot 1795. Middelburg 1931. - www.houtzaagmolen.nl. - Met dank aan Dirk Haak te Nieuwerkerk en Izaak van der Male te Zierkzee.

Stad en lande | 2010 | | pagina 10