jaarverslag commissie planologie j Aize Meintema De samenstelling van de Commissie Planologie was in 2009 als volgt: jos Beije (voorzitter), Aize Meintema (secretaris), leden Marinus van Dijke, Arjan de Hulster, Anne Osinga, Marnix van Stralen en Hans Binneveld. De commissie is vijf maal bijeen geweest. in januari bereikten ons berichten dat de tuinders van sirjansland de kassen willen verhogen tot 11 meter met waterbuffers van 12 meter hoog en een diameter van circa 24 meter. In maart ging de gemeente via een amendement met deze plan nen akkoord. Dit op basis van de ontheffingsmo gelijkheid uit het nieuwe Bestemmingsplan Buitengebied in Beweging, welk nota bene in dezelfde raadsvergadering was geagendeerd om definitief te worden vastgesteld. De raad was al eerder akkoord gegaan met een reparatienota glastuinbouw. Daardoor kreeg een tuinder in Noordgouwe toestemming voor een grote en naar mening van de Vereniging onacceptabele uitbrei ding van zijn kassen, gegeven alleen al de ligging daarvan tegen de bebouwde kom. De Vereniging heeft overwogen om bij de provin cie bedenkingen in te dienen tegen bovenge noemde plannen. Echter de bestemmingsplanpro cedures zijn gevoerd onder de nieuwe Wet Ruimtelijke Ordening. Bedenkingen bij de provin cie zijn hierin niet meer mogelijk. De enige forme le weg die nog rest is in beroep gaan bij de Raad van State. Al in ons jaarverslag van 2008 heeft de commissie melding gemaakt dat de gang naar de bestuursrechter kan leiden tot spanning tussen ondernemersbelangen en de landschappelijke waarden van ons eiland, waarvoor onze Vereniging zich inspant. Wij zijn ons daarvan dus bewust. Wij zijn echter ook van mening dat we de gang naar de Raad van State zullen moeten maken als dat nodig is om op te komen voor het belang waar wij voor staan. Ook de ontwikkelingen Brouwersdam en Greve- lingendam worden door de commissie gevolgd en we nemen daarin vooralsnog een afwachtende houding aan. Op zich is het logisch dat recreatie ve ontwikkelingen in deze gebieden plaatsvinden. Maar ook hier geldt: dan wel met oog voor kwali teit en voor de omgeving. En daar schort het, als we bijvoorbeeld het Raamplan Brouwersdam lezen, nog wel eens aan. Een "vinger aan de pols blijft, 'ook in het belang van de recreatie zelf, hier zeker nodig. Verontrustend zijn ook de recreatieve ontwikke lingen bij zonnemaire en in het bijzonder in het gebied rond de Kijkuit. Er bevinden zich hier twee landschapscampings. Deze zijn landelijk bekend en benoemd, met als bijzondere kwaliteiten dat de stilte- en donkerte hier nog echt kunnen wor den beleefd. Maar nu zijn er plannen om ten noor den van de Noordlangeweg vijftig eco-lodges te bouwen. De commissie heeft de afgelopen zomer ter plaatse een rondgang gemaakt en geconclu deerd dat dit een niet gewenste ontwikkeling is die ook strijdig is met de eerder gemaakte afspra ken bij de aanleg van de landschapscampings en de gronden waarop toen ook subsidies zijn ver leend. Rust en stilte wordt onaanvaardbaar aan getast en de lokale infrastructuur is volstrekt onvoldoende voor een dergelijke uitbreiding. Het aanpassen van de infrastructuur zal daarbij leiden tot een verdere aantasting van dit unieke gebied. We dienen ook hier uiterst waakzaam te zijn! Op 9 oktober hebben we ons beroepschrift glas tuinbouw bij de Raad van State verdedigd. De toe kenning van de voorlopige voorziening is afgewe zen vanwege het ontbreken van een spoedeisend belang. Tijdens de zitting heeft wethouder Van der Wekken wel beloofd dat de gemeente, in afwach ting van de uitspraak van de bodemprocedure, geen aanvraag voor hoge kassen of op de uitbrei ding glastuinbouw Noordgouwe in behandeling zal nemen. Het is nu wachten op de uitspraak. De commissie is verder actief betrokken in het gemeentelijk initiatief om tot een Landschappelijk Ontwikkelings Plan te komen. Het bureau Brons en Partners gaat het plan maken. De eerste oriën terende bijeenkomst (met busrit over het eiland) heeft plaatsgevonden, waaraan onze commissie heeft deelgenomen. 10

Stad en lande | 2010 | | pagina 11