JAARVERSLAG VAN DE COMMISSIE JAARBOEK OVER 2009 Het hoofd- (en soms hoofdpijn) dossier is het Bestemmingsplan Buitengebied in Beweging van Schouwen-Duiveland. Het is ook één van de grootste bestemmingsplannen van Nederland en dat merken we. Er is ook in 2010, verwachten we, dus waarschijnlijk weer veel te doen! Huib Uil v De Commissie Jaarboek bestond in 2009 uit de volgende personen: Liesbeth van der Doe-van der Geest (secretaris), Wim Hack, Rob de Jongh (pen ningmeester), Rob van Leeuwen, Joop van Loo, Lydia Mol-Sipman, Huib Uil en Daan van der Wekken (voorzitter). In de loop van het jaar trad Liesbeth van der Doe terug uit de commissie. De functie van secretaris werd voorlopig waargeno men door Huib Uil. In 2009 verscheen de 34ste jaargang van de Kroniek van het land van de zeemeermin (Schouwen-Duiveland). Dankzij de medewerking van diverse auteurs verscheen opnieuw een histo risch jaarboek met een keur aan artikelen over uit eenlopende onderwerpen. Deze jaargang ken merkte zich door de omstandigheid dat dit keer de inhoud gespreid was over een lange periode: van de middeleeuwen tot en met de twintigste eeuw. Gerald van der Wal schreef over 'Het geslacht Van Cats op Schouwen-Duiveland in de Middel eeuwen'. In zijn bijdrage maakt de auteur aanne melijk dat de Van Catsen, die eerder werden aan geduid als Van Welles, afkomstig waren van de kop van Schouwen en waarschijnlijk van Welland (Noord- en zuidwelle) waar ze hun kasteel hadden. Prof. dr. W.J. op 't Hof belichtte 'Schouwen- Duiveland als bakermat van de Nadere Refor matie'. zijn bijdrage bevatte de tekst van de in 2008 door hem gehouden inleiding in de Nieuwe Kerk over dit onderwerp. Dit naar aanleiding van het feit dat 300 jaar eerder deze gereformeerde vroomheidsbeweging in Zeeland ontstond. Huib uil publiceerde opnieuw over het maritieme fonds dat in 1735 in Zierikzee werd opgericht. Zijn bijdrage kreeg als titel: 'De Slavenkas - van verze kering naar een sociaal fonds, 1768-1941'. Na een eerdere bijdrage over de oprichting en start van dit fonds belicht hij de ontwikkelingen die ertoe leidden dat de Slavenkas, naast de oorspronkelij ke doelstelling, zich bezig ging houden met de zorg voor de oudere Zierikzeese zeelui. Dr. Ruth Kaloena Krul schreef over 'Nieuw- Haamstede (1930-1958). De ontwikkeling van een recreatiewijk achter de Schouwse duinen'. Zij gaat in haar artikel in op een grootschalig recreatieproject dat uiteindelijk uitmondde in de jongste plaats op Schouwen, Nieuw-Haamstede. Het kwartet Huib M. Vriesendorp, Hugo Q. Röling, Maddy Verseput-Stevense en Hans Verseput heb ben zich op intensieve wijze beziggehouden met een belangrijke episode uit de Tweede Wereldoorlog. Zij schreven een bijdrage over 'Schouwen-Duiveland herfst 1944', met daarin veel aandacht voor het ter dood brengen van de 'Tien van Renesse' door de Duitse bezetter. In hun bijdrage gaan ze gedetailleerd de gebeurtenissen na die leidden tot de arrestatie van deze groep tij dens hun poging om te ontsnappen naar het bevrijde Noord-Beveland. Een van de meest opvallende personen uit de tweede helft van de twintigste eeuw was de jour nalist MJ. (Tinus) Bij de Vaate alias (Schier)eiland- man. Drs. Rob C. van Leeuwen schreef over hem onder de titel: (Schier)eilandman, een Bourgon dische Calvinist, een bijzonder mens.Ik heb een dwaze liefde voor dit land. Dit ongecompli ceerde laagland stelt eigenlijk niets voor De 'stikjes' van Eilandman verschenen in zijn eigen blad, de Zierikzeesche Nieuwsbode, het

Stad en lande | 2010 | | pagina 12