JAARVERSLAG VAN DE COMMISSIE KLEINE MONUMENTEN NIEUWE LEDEN Hans Erbrink Wat zijn kleine monumenten? Onroerende, hand gemaakte voorwerpen of ornamenten buitens huis, die het straatbeeld verlevendigen, vaak iets over de geschiedenis van het pand of zijn bewo ners verduidelijken en waard zijn om te behouden voor het nageslacht. Zoals: gevelstenen, stoep hekken, bovenlichten van voordeuren, makelaars, dus oude houten geveltoptekens, verder kleine versierde stoepbanken, aan het huis vast, monu mentale hekken, stenen gildepoortjes, muuran kers en pompen. Deze kleine monumenten moe ten van vóór 1953 zijn. Alle kleine monumenten van Schouwen-Duive- land zijn geïnventariseerd door de Commissie, veel ervan zitten al in ons documentatiesysteem, met zwart-witfoto en beschrijving. Van de voor malige gemeenten Duiveland en Bruinisse zijn grote fotoboeken gemaakt met de complete beschrijvingen. Zo'n beschrijving is wel een momentopname die regelmatig verandert. De fotoboeken zijn aangeboden aan de toenmalige gemeenten in de hoop dat deze kleine monumentjes dan bewaard blijven. Van de overi ge kernen worden ook fotoboeken gemaakt, maar die zijn nog niet helemaal klaar. Met het ophalen van de laatste mappen met documenten, die de kleine monumenten van Middenschouwen bevatten, staat nu het grootste deel van het archief bij mij thuis. Het eerste wat nu moet gebeuren is het bijna volledige bestand van Middenschouwen completeren. Dat betekent in de praktijk, dat iemand die deze voormalige gemeente op zijn duimpje kent met de map in de hand de gemeente doorgaat en kijkt of eventuele hiaten aangevuld kunnen worden. Er hoeft dan alleen een foto van het pand plus een eventueel vermeldenswaardig detail te worden gemaakt en het adres te worden genoteerd. Wanneer we de hele voormalige gemeente Middenschouwen "compleet" hebben is het de bedoeling om het bestand te digitaliseren. De commissie zoekt iemand die tijd, gelegenheid, kennis en zin heeft om deze werkzaamheden op zich te nemen. We houden ons voor aanmeldingen gaarne aan bevolen! U kunt hiertoe het best contact op nemen met Hans Erbrink, voorzitter Commissie Kleine Monumenten, tel. 0111-415669. Dhr. H.M.A. Backer te Zonnemaire Dhr. E. Bolier te Zierikzee Dhr. P.T. Bolkenbaas te Oosterland Dhr. B. Boneschansker te Zierikzee Dhr. E.P.J. Bril te Dreischor Mevr. M.J.H. Coolen te Zierikzee Dhr. mr. J.P. Everwijn te Zierikzee Dhr. A. Fluijt te Bruinisse Dhr. J.S.M. Hanse te Kerkwerve Dhr. J. John te Zonnemaire Dhr. N.W. de Jonge te Zierikzee Dhr. M.W. Kik te Nieuwerkerk Dhr. M. van Leeuwen te Renesse Fam. A.C.K. Meintema te Zierikzee Dhr. A.M. Meulmeester te 's Gravenhage Mevr. K. Nije te Zierikzee Dhr. R.S. Post te Zierikzee Dhr. M. de Reus te Nieuwerkerk Mevr. G. van Roemburg te Zonnemaire Dhr. R.C. van de Roer te Dreischor Dhr. J.G. Ruitenbeek te Kerkwerve Mevr. E. Ruppert-Zonneveld te Zierikzee Dhr. R. van de Sande te Zierikzee Mevr. W. Smallegange te Burgh-Haamstede Dhr. R.M.W. Stouten te Oosterland Dhr. P. van Traa te Zierikzee Dhr. E.M. Velthuysen te Zierikzee Dhr. B. van der Wekken te Kerkwerve 14

Stad en lande | 2010 | | pagina 15