JAARVERSLAG MONUMENTENCOMMISSIE Adriaan van der Valk De Monumentencommissie bestond in 2009 uit de volgende leden: de heren A.P. Luijendijk (voorzitter), R. van de Luitgaren, Th.T^e Meester, A.J. Meintema, D.M. Schorer en A.J.J. van der Valk (secretaris.) in het jaar 2009 heeft de Monumentencommissie vijf maal vergaderd. Tijdens deze bijeenkomsten werden diverse activiteiten besproken en vastge legd als Actielijst in de notulen van deze vergade ringen. Om u een indruk te geven van onze activiteiten volgt hier een willekeurige greep uit de zaken die afgelopen jaar op de agenda van de Monumen tencommissie stonden. Wij traden ondermeer in contact met instanties zoals de Erfgoed inspectie, de gemeentelijke Welstandscommissie en woonden de vergaderin gen bij van de Monumentencommissie van de gemeente Schouwen-Duiveland. We onderhielden contact met Zeeuwland over de renovatie van geschenkwoningen en met de heer Bogert over de sloopvergunning voor een pand aan de Brouwerijstraat in Noordgouwe. Een actie gericht tegen een hypotheekreclame leidde er toe dat ons bezwaar hiertegen door de gemeente werd ingewilligd. Tevens zijn we erg druk geweest met een aantal zaken die we nader onder uw aan dacht willen brengen. De monumentencommissie is van mening dat de contacten met de gemeentelijke Monumenten commissie in dit jaar nog verder verbeterd zijn. Leden van onze M.C. hebben de vergaderingen van deze gemeentelijke commissie bijgewoond. Onze bezoekende leden hebben een positief ver slag uitgebracht over de vergaderingen die zij hebben bijgewoond. Er is een beter inzicht ontstaan in de besluitvorming. Anderzijds hebben wij kunnen constateren dat wij opgevraagde informatie veel sneller binnenkrijgen. Het gemaal in Viane dateert uit 1878 en was bedoeld voor de afwatering van de polder Oosterland naar de Oosterschelde. Het is na de Stormramp niet meer gebruikt. Het had een spui- bekken, dat nog steeds zichtbaar is en onaange tast. Het gebouw is echter zeer verwaarloosd. De Monumentencommissie is van mening dat het belangrijk is dat dit object bewaard blijft. Daarom heeft de Monumentencommissie de eigenaar op de hoogte gesteld, dat het gemaal aangemeld is bij Meldpunt Erfgoed Zeeland. Het M.E.Z. heeft ons laten weten dat het object op de lijst Industrieel Erfgoed is geplaatst en dat er actie wordt ondernomen. Veel tijd is besteed aan de voorbereiding om een voorstel aan het Bestuur van de Vereniging Stad en Lande te kunnen doen voor de uitreiking van de oorkonde 2010. Zoals bekend wordt de oorkonde, en eventueel de eervolle vermelding, eens in de twee jaar door onze Vereniging uitgereikt voor geslaagde restau raties van monumentenpanden. Vorig jaar heeft de M.C. een lijst met criteria samengesteld om tot een objectieve beoordeling van de restauraties te kunnen komen. Dat heeft onze werkzaamheden in dit jaar verbeterd. We overwegen om naast de criteria ook tot een indeling in categorieën te komen. De panden verschillen zoveel van elkaar dat een vergelijking niet altijd goed mogelijk is. Vanaf september zijn de leden van de Monumentencommissie in de weer geweest met het vaststellen van een lijst waaruit de meest geslaagde restauraties gekozen worden. Die pan den worden genomineerd voor de oorkonde of de eervolle vermelding. Bij de M.C. zijn 24 panden aangemeld.We hebben daarom met elkaar een Monumentenwandeling gemaakt. Vervolgens zijn zeven panden bezocht. Het viel op dat de eigenaren de commissieleden bijzonder plezierig ontvingen en graag bereid waren om de restauraties uitgebreid toe te lichten. De Monumentencommissie heeft zodoende een goed beeld gekregen van de genomineerde pan den. Begin februari 2010 zal vastgesteld worden welke restauraties met een oorkonde en welke met een eervolle vermelding op de Voorjaarsvergadering van de Vereniging Stad en Lande zullen worden beloond. Wij houden u hier van op de hoogte. 15

Stad en lande | 2010 | | pagina 16