CURSUS OUD SCHRIFT VOOR BEGINNERS onder groot applaus het erelidmaatschap van de Vereniging en een boeket bloemen uitgereikt. De voorzitter sluit dit huishoudelijke deel van de ver gadering om 20.10 uur. Uitreiking Kroniek Mevrouw Lydia Mol reikt namens cïe Vereniging het eerste exemplaar van de Kroniek uit aan de heer burgemeester Rabelink. Het is deze keer een erg dikke kroniek geworden met veel mooie en belangwekkende artikelen. De burgemeester spreekt zijn dank uit en vermeldt dat een burge meester veel moet weten van zijn gemeente, zowel van nu als van vroeger. Hij spreekt de hoop uit dat de samenwerking tussen Stad en Lande en de gemeente in de toekomst op wederzijds res pect gebaseerd zal zijn. De Kronieken worden ook uitgereikt aan de schrijvers van de verschillende artikelen, die een korte toelichting geven op hun artikel. zeemansbrieven Na de pauze houdt de heer Erik van der Doe een zeer interessante lezing over de "National Archives" te Londen en in het bijzonder over de Nederlandse zeemansbrieven die daar gevonden zijn. Het waren vooral de kleine en soms ook grap- pige details die zijn lezing zeer boeiend maakten. Grote indruk maakte de omvang van de vondst en het geweldige werk dat nog moet worden verricht om deze schat aan brieven toegankelijk te maken. Met grote instemming van de zaal bedankte de voorzitter de heer Van der Doe en wenste ieder een een goede thuisreis. Wie actieve interesse heeft in geschiedenis en zich verdiept in de geschiedenis van bijvoorbeeld de eigen familie, de woonplaats of het eigen woonhuis stuit op het probleem dat de oudere stukken in de archieven moeilijk te lezen zijn. Ook de taal is vaak niet eenvoudig. Om daaraan tegemoet te komen organiseert de Zeeuwse volksuniversiteit in samenwerking met het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland een cursus oud-schrift voor beginners. Tijdens deze cursus komen handschriften uit de 16de - 18de eeuw aan de orde. Doel is de cursisten vertrouwd te maken met het oud-schrift zodat zij zonder problemen de stukken kunnen lezen en daarvan een transcriptie kunnen maken. De stukken, die op de cursusavonden behandeld worden, zijn voor het merendeel afkomstig uit archieven, die op Schouwen-Duiveland betrekking hebben. Naast de aspecten van het oud-schrift wordt ook aandacht besteed aan de vorm en inhoud van de te behandelen stukken en hun belang voor het historisch onderzoek. Behalve de methodiek van het archiefonderzoek komen ook aanverwante aspecten zoals de chronologie aan de orde. Gewerkt wordt met kopieën. Voor achter grondinformatie wordt gewerkt met het boek Werken met Zeeuwse bronnen, dat de cursisten tegen gereduceerde prijs kunnen aanschaffen. De cursus omvat zeven avonden van ongeveer anderhalf uur. Nadere inlichtingen worden desgewenst verstrekt door de docent, de heer H. Uil, tel.: 0111-452317 (kantoor) of 0111-414562 (privé). De cursus start op maandagavond 25 oktober 2010, aanvang 19.30 uur en wordt gegeven in het Gemeentearchief, dat gehuisvest is in het gemeentehuis van Schouwen-Duiveland (achterzijde van het gebouw), Laan van St. Hilaire 2 te Zierikzee. Op maandagavond 18 oktober is er, op dezelfde tijd, een kennismakingsavond. Het cursusgeld bedraagt 105 euro. Leden van de Z.V.U. betalen 89 euro. Opgave bij: Zeeuwse Volksuniversiteit, Postbus 7172, 4330 GD MIDDELBURG, tel.: 0118-634800, e-mail: zeeland@volksuniversiteit.nl onder ver melding van uw naam, adres, telefoonnummer en naam van de cursus. Desgewenst kan het ook door het inschrijfformulier in te vullen op de web site: www.volksuniversiteitzeeland.nl. 18

Stad en lande | 2010 | | pagina 19