LODEWIJK NAPOLEON OP REIS DOOR ZEELAND Hans van den Eeden In 2009 herdacht zeeland drie markante gebeur tenissen die tweehonderd jaar geleden plaatsvon den. Bij al deze gebeurtenissen werd aandacht aan Lodewijk Napoleon, de eerste koning van Holland besteed. Op de eerste plaats werd stilge staan bij de inspectiereis die Lodewijk Napoleon door Zeeland in het voorjaar van 1809 maakte. Tevens werd het tweehonderd jarig bestaan van de Wilhelminapolder, voorheen Lodewijkspolder, herdacht. Spectaculair waren de herdenkingen van de invasie van de Engelsen in Zeeland. Als Lodewijk meer energie in een betere kustverdedi ging had gestopt dan had deze invasie waar schijnlijk nooit plaatsgevonden. Dit artikel gaat in op de inspectiereis die Lodewijk Napoleon van 4 mei tot en met 17 mei in 1809 door Zeeland maakte. Het recent uitgekomen boek "Leve de Koning, Lodewijk Napoleon op reis door Brabant en zeeland" vormt een gedetailleerde reconstruc tie van deze reis. Het boek is voorzien van fraai historisch beeldmateriaal dat afkomstig is van het Zeeuws Archief. Het toegankelijke boek staat vol van spraakmakende anekdotes. Van Louis naar Lodewijk In 1806 benoemde de Keizer zijn 27 jarige jongste broer Louis tot de eerste koning van Holland. Louis trouwde met Hortense de Beauharnais, de stiefdochter van de keizer. In de sfeer van inbur gering veranderde Louis zijn naam in Lodewijk. Ook deed hij zijn best om Nederlands te leren. Bekend is zijn vermeende uitspraak "leek ben Konijn van Olland". Lodewijk was na Willem V een verademing. Hij was erg begaan met de bevolking en was een echte "polderaar". Vast staat dat Lodewijk Napoleon met zijn bestuursstijl een dui delijke wegbereider is geweest voor de Oranjes. Lodewijk wilde zijn koninkrijk niet uitsluitend van achter zijn bureau of de vergadertafel regeren. Binnen dit perspectief moet ook de inspectiereis in Zeeland worden gezien. De reis van de koning werd gemaakt in een gele reiskoets die getrokken werd door zes paarden. In zijn gezelschap bevon den zich ministers, staatssecretarissen, lijfartsen, kwartiermakers, paardenverzorgers en een regiment Huzaren. Ook bevond landdrost mr. A. van Dooren zich in het gezelschap, in verband met de infrastructuur werd ook gebruik gemaakt van jachten. Tijdens de reis ging de koning niet eer der naar bed voordat de staatszaken waren gere geld. Verder stond Lodewijk om 5 uur op. Daarna kon de bevolking bij hem op audiëntie komen. Zo beklaagden de joden zich erover dat de weekmarkt op zaterdag, de sabbat, hun rustdag, werd gehou den. Op last van de koning werd het daarna wette lijk verboden om een weekmarkt op zaterdag te houden. Om 7 uur in de ochtend begon iedere dag het programma van Lodewijk met de gemeen tebesturen. Steeds werden de beslissingen tussen door in de Koninklijke Courant gepubliceerd. Nieuw vossemeer Bij zijn aankomst in zeeland op donderdag 4 mei 1809 werd de koning meteen geconfronteerd met een verzoek van de inwoners van het Zeeuwse dorp Vossemeer. Omdat de inwoners van Vossemeer zich meer Brabander voelden vroegen zij om zelfstandigheid. Met de steun van de land drost, werd Vossemeer in Oud en Nieuw Vossemeer gespitst en ging Nieuw Vossemeer naar Brabant. In Tholen werd de nacht doorge bracht. Tijdens de reis in zeeland werd de koning overal hartelijk ontvangen. De dorpen en steden werden opgepoetst. In alle dorpen en steden werd gevlagd. De koning reisde van 13 april tot en met 4 mei door het departement Brabant. Daar bemiddelde hij over de teruggave van de voorma lige parochiekerken. Deze waren sinds 1648, na de Vrede van Münster in handen van de hervorm den gevallen. Van dit emotionele probleem was in Zeeland geen sprake. Geografisch behoorden Zeeuws-Vlaanderen en Vlissingen tot het Franse keizerrijk. Zo was Vlissingen het laatste departe ment van Parijs. De reden was van militair-strate gische aard. Zo had Napoleon Antwerpen en Vlissingen in een militair bolwerk veranderd. Op deze wijze werd een invasie op Engeland voorbe reid. Het is bekend: in de zomer van 1809 waren de Engelsen hem met veertigduizend militairen en zesduizend paarden een stap voor. Tijdens de reis werd de koning geconfronteerd met de gevolgen van de watersnood van de afgelopen winter. 22

Stad en lande | 2010 | | pagina 23