Op vrijdag 5 mei vertrok het gezelschap van Tholen, via Poortvliet, Scherpenisse naar Stavenisse. Daar werd een oversteek per jacht naar Zierikzee gemaakt. Uit een verslag van ene Olivier Groeneyck weten we meer over de aan komst en het bezoek van Lodewijk. Zo had "de gehele gewapende Burgermagt ziclf in militaire orde op de nieuwenhaven verzameld". "Jonge jufvrouwen" In Zierikzee sliep de koning in een pand aan de Oude Haven. Samuel Boeye ontving koning Lodewijk Napoleon in zijn huis aan de Oude Haven. Schilderij van R. Dufour. Fotocollectie Gemeentelijke Musea. Bij de entree van het pand kreeg de koning "door vier jonge jufvrouwen, den eerenwijn aangebo den". Tijdens de avonduren verleende de koning audiëntie aan de geestelijkheid, het stadsbestuur en notabelen. De koning maakte de volgende dag, 6 mei, vanuit Zierikzee een dagtrip naar Serooskerke, Westenschouwen, Haamstede, Renesse, Noordwelle, Kapelle via Breijdorpe terug naar zierikzee. Overal waar de koning kwam waren de dorpen versierd en luidden de kerkklok ken. Op het kasteel van Haamstede gebruikte de koning de lunch. De koning was royaal in het uit delen van geschenken. Zo ontving de kerkenraad Omdat het geweldig tochtte in de N. H. kerk te Haam stede werd het geld dat de koning schonk gebruikt om een schot te plaatsen tussen het schip en de rest van het gebouw. Het is nog steeds aanwezig en beschil derd met de symbolen Geloof, Hoop en Liefde. Foto Henk Dalebout van de hervormde kerk van Haamstede 600 gul den. De kerk gebruikte dit geld om een schot in de kerk te plaatsen. Op zondag 7 mei droeg pastoor J. Hassing in de katholieke kerk de heilige mis op. Bij zijn afscheid gaf Lodewijk hem een gouden snuifdoos cadeau. Daarna werd tijdens een dagtrip een bezoek gebracht aan Dreischor, zonnemaire, Noord-gouwe en Brouwershaven. Tijdens het bezoek van de koning hadden welgestelde patriciërs uit Zierikzee mooie "plaetsen als buitenverblijf". Deze buitenver blijven luisterden naar namen als Welgelegen, Weelzicht en Mon Plaisir. Bijzonder is dat veel bui tenplaatsen nog steeds zijn te lokaliseren. In Brouwershaven werd de koning op het stadhuis ontvangen. In de haven werden verschillende land bouwproducten zoals haring, andere vis en zout verscheept. De spits van de kerktoren was op last van Lodewijk verwijderd. De toren maakte deel uit van een seinpost van Chappe. Van Lille naar Amsterdam was een netwerk van seinposten, geplaatst op kerktorens, ontwikkeld. Dat betekende dat snel berichten overgeseind konden worden. Zo bereikte het bericht van de invasie van de Engelsen in Zeeland via de seinpost van Chappe binnen een half uur Parijs. Terug in Zierikzee wachtte de koning in het stadhuis een groot diner. De raadszaal had een ware metamorfose ondergaan. Tijdens een expositie waren er modellen van bruggen en stad huistoren te bezichtigen. 23

Stad en lande | 2010 | | pagina 24