Goede ambiance Voor het feest waren de notabelen uitgenodigd. De alcohol vloeide rijkelijk en de levende muziek zorgde voor een goede ambiance. Toen de reke ningen waren opgeteld bleek het feestje ruim 8000 gulden gekost te hebben! Uiteirldelijk wer den de kosten uit een legaat van mr. Pieter Mogge van Renesse betaald. Op maandag 8 mei bezocht de koning vanuit Zierikzee, Ouwerkerk, Nieuwerkerk, Oosterland, Bruinisse en Zijpe. "De inwoners, die des zomers meestal hun bestaan vinden in de landbouw en des winters door werk in den bosschen, die hier veel rijs verschaffen", aldus een verslag over Oosterland. Na Bruinisse te hebben aangedaan reed de koets van de koning via Zijpe terug naar zierikzee. "Hij bezocht het Jonge Jufvrouwen instituut, alwaar Z.M. door twee élevé's op dit instituut, een door derzelve vervaardigde fraai geborduurde portefeuille en een bouquet gemaakt van bloemen wierd aange boden". in de middag bezocht de koning -net als in andere plaatsen- de bedrijven. Op dinsdag 9 mei bereikte het Koninklijke gezelschap Goes. Voor het zover was bracht het gemeentebestuur van Zierikzee de nijpende financiën van zierikzee onder de aandacht van de koning. Er was in Goes veel werk gemaakt van het versieren van de stad. Bij de late aankomst kreeg de koning de stadssleu- tels overhandigd. De sleutels zijn nog in het Historisch Museum De Bevelanden te bewonderen. Lodewijkspolder Uit de Koninklijke Courant blijkt dat de koning ten huize van Arnoldus van Tilborgh op de Markt logeerde. Op woensdag 10 mei maakte de koning een tocht naar de schorren van het nog in te pol deren landbouwgebied. Dit gebied, de huidige Wilhelminapolder, werd tussen 1808 en 1815 aan geduid als Lodewijkspolder. Nog dezelfde middag vertrok Lodewijk Napoleon per jacht naar Middelburg. Aan de haven werd de koning door burgemeester mr. J.K.H. Schorer welkom geheten. De stad was feestelijk versierd. De koning bleef de daaropvolgende periode in Middelburg. Hij sliep in een aparte vleugel van het huidige abdijencom plex. Vanuit Middelburg bezocht het gezelschap op vrijdag 12 mei Fort Rammekens, Rithem, West Souburg, Koudekerke, Biggekerke, Zoutelande en West-Capelle. In Koudekerke hoorde hij over de historische Nehalennia altaren. Deze waren op het strand van Domburg gevonden. De volgende dag, 13 mei, bezocht de koning het in militaire sfeer verkerende Veere. De raadzaal was van een nieuw staatsieportret van de koning voorzien. Het werd uit de opbrengst van een tinnen servies betaald. Zaterdag 13 mei maakte de koning in Domburg kennis met ambachtsvrouwe weduwe van Dishoek. Weduwe van Dishoek deed een aanbod om de altaren aan het nieuwe Koninklijke Museum in Amsterdam te schenken. De koning aanvaardde dit grote geschenk in dankbaarheid. Zondag 14 en maandag 15 mei verbleef Lodewijk in Middelburg. Vlissingen werd op dinsdag 16 mei met een bezoek vereerd. In de Franse stad werd de koning in het fraaie historische stadhuis ont vangen. Bij de komst van de Engelsen, enkele maanden later, werd het stadhuis plat gebombar deerd. De straatnamen waren al verfranst. Zo was de Jacobstraat omgedoopt in Rue de St. Jacques. Op woensdag 17 mei ging de koning van Middel burg en Goes per boot naar Bergen op Zoom. Van daaruit ondernam hij zijn reis naar Amsterdam. Voor het zover was nam de koning initiatieven om de kindersterfte in Zeeland tegen te gaan. Het was de koning opgevallen dat op het platteland baby's koemelk en pap te drinken kregen. Door de veelheid van bacteriën was er sprake van een enorme kindersterfte. Een gevolg was dat in Zuid- Beveland zes van de tien kinderen niet ouder wer den dan een jaar. De reden hiervoor was dat de moeders uit economische motieven "gedwon gen" werden om op het land te werken. Op basis van deze gegevens nam de koning maat regelen betreffende het recht op borstvoeding van baby's. Deze daad was door het specifieke karakter opmerkelijk en is typerend voor Lodewijk Napoleon. Leve de Koning, Lodewijk Napoleon op reis door Brabant en zeeland door Hans van den Eeden Het boek is voor 24,95 te koop in de boekwinkel en bij Brandanspers, postbus 35,5256 ZG Heusden. Of via www.brandarispers.nl telefoon: 0416 661414. ISBN: 9789078108030. upncWpn

Stad en lande | 2010 | | pagina 25