"UUT DE PEPIEREN" goed werk van de Commissie Monumenten! Na de pauze praat Olaf Griffioen, planoloog op de afdeling Ruimte en Milieu van de gemeente Schouwen- Duiveland, ons bij over het plan buitengebied. Er mogen slechts inhoudelijk vragen over gesteld, dus geen debat. Dat volgt in een latere fase. P.S. Met ingang van de komende voorjaarsve, dering gaan we met een presentielijst werken Wij hopen, dat u hierin wilt medewerken. Graag tot ziens op vrijdag 16 april in Haamstei Bij het doorbladeren van de Waerheijtsboucken viel het Henk Dalebout op dat er tussen oktober 1575 tot november 1576 bijzonder weinig rechts zaken plaatsvonden. Welgeteld één. Dit was de periode dat Don Cristobal de Mondragón de stad eerst belegerde en daarna in Zierikzee verbleef. Het ontwrichtte de samenleving enorm: er was onvoldoende voedsel, de bewegingsvrijheid was beperkt, brandstoffen waren schaars en er ont stond een tekort aan geld. Misschien schiep de situatie een band tussen de inwoners onderling, zodat er weinig te berechten viel? Het was alleen wel zaak dat de burgers zich aan bepaalde regels hielden. Wachtlopen bijvoorbeeld, was een heel belangrijke zaak. Daar gaat dat ene proces over, dat gehouden werd op 7 januari 1576: Willem Sem: schoenlapper heeft over hem selven bekent dat hij geleden vijff ofte ses dagen van twe diversche persoonen namelicken Jop Oei Cleuwartssen ende Aernt de backer bedongen heeft gehadt zeecker loon om haer wachten snachts waer te nemenEnde dat hij vande selve wachte hem geabsenteert heeft buijtdijen sijn huijsvrou' van boven een solder gevallen was door ongeluck ende in onmacht lach, ende dat sijne mecke binnen middelen sieck gewarden was. Sententie Dat de heer hem sal aenvaerden ende den scerp- rechter over leveren om aende ijsere baelge vo de steen gebonden te warden met een bast sijn hals ende sal daer staen een ure lanck. Er warden gecondemneert inde boete van vijff p< den parisissen de heere de stadt een half pc ende warden hem geinterdiceert tzelve meer doen op de galge. Schoenlapper Willem Sem heeft bekend dat een dag of vijf geleden geld heeft ontvangen v Jop Oei Cleuwartssen en Arent de bakker om h wacht waar te nemen. Sem heeft die wacht v zuimd omdat zijn vrouw van de zolder was gev len en zijn grootmoeder ziek werd. Het vonnis De baljuw zal hem uitleveren aan de scherprec ter om hem een uur lang aan een ijzeren balg a het Gravensteen te kijk te zetten, voorts moet een boete van vijf Parijse ponden (f 2,50) betah en een half pond aan de stad (of de baljuw). "bast" om zijn nek was een waarschuwing dat als dit nog eens gebeurde, gewurgd zou wordei Bronnen: - Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Waerheytbouck, RAZE 3848, biz 35. - Dr. J. J. Westendorp Boerma en prof. Dr. C. A. va Swigchem: Zierikzee vroeger en nu. Fibula van Dishoeck Bussum. 1972 - Met dank aan drs. Jeroen Rodenberg te Leiden 2

Stad en lande | 2010 | | pagina 3