lijke gevolgen van de ouderdom. De sprekers waren figuren uit de landelijke Bond, maar ook liberale politici. Dat laatste werd door de socialis ten niet erg gewaardeerd, maar zij vormden een minderheid in de Bond. Waarschijnlijk waren de meeste leden sympathisanten van het liberalis me, terwijl er ook rooms-katholiekenuen (enkele) antirevolutionairen onder waren.5 In het bestuur van de Federatie Schouwen- Duiveland zaten in elk geval vogels van diverse pluimage. De voorzitter, A. Frankel uit Zierikzee, was bestuurslid van de regionale liberale kiesver eniging, terwijl de secretaris, landbouwer M.K. de Ronde uit Sirjansland, uitdrukkelijk als partijloos beschouwd wilde worden. Ook SDAP-voorman Van der Doe uit Dreischor maakte deel uit van het federatiebestuur, naast notabelen als mr. H. Polvliet, advocaat te Zierikzee, notaris W.F. del Campo uit Renesse en een Dr. Groenman. Bestuurslid Van 't Hoff was waarschijnlijk afkom stig uit oosterland. Frankel en Groenman bedank ten in 1914 als bestuurslid. Voorzitter werd onder wijzer G.J. Boot uit Brouwershaven, nieuwe be stuursleden waren de koopman G. Verseput uit Renesse, wagenmaker J.J. de Vos uit Oosterland en arbeiderszoon J. Fokker uit Burgh, die fortuin gemaakt had in Zuid-Afrika. Verseput stelde zich in 1914 verkiesbaar als onafhankelijk kandidaat voor de raad in zijn woonplaats. Polvliet, Van der Doe en De Ronde zaten nog in het bestuur, waar in nu bovendien één afgevaardigde van elke afde ling zitting had.6 Tabel: ledental Bond voor Staatspensionering op Schouwen-Duiveland, najaar 1910 Burgh 40 Serooskerke 27 Brouwershaven 61 Nieuwerkerk 50 Haamstede 63 Ellemeet 20 Zonnemaire 79 Sirjansland 12 Noordwelle 52 Kerkwerve 20 Noordgouwe 52 Oosterland 92 Renesse 64 Zierikzee 410 Ouwerkerk 112 Bruinisse 89 Dreischor 169 [q Start campagne voorde herverkiezing van het kamerlidmaatschap van mr. R.J.H. Patijn voor het district Zierikzee. Bron: Gemeente Archief gemeente Schouwen-Duiveland. 4 ZDO KIEST K II M PA I N HffiuW H Iw WILT CU WINSCHTGU

Stad en lande | 2010 | | pagina 5