UITREIKING OORKONDEN Betty Blikman-Ruiterkamp Eens in de twee jaar reikt de Monumentencommissie van Stad en Lande enkele oorkonden uit aan personen of instellingen die zich hebben ingespannen voor het behoud van een monumentaal pand of verbetering van beeldbepalencje objecten op Schouwen-Duiveland. Op de laatst gehouden Voorjaarsvergadering werden vier oorkonden uitgereikt. En dat niet alleen, ook kregen twee panden een eervolle vermelding. Dit maakt duidelijk dat de vereniging de inspanningen van de eigenaren om monumenten in stand te houden, waardeert. De Drie Wilgen De voormalige hofstede "De Drie Wilgen". Foto: collectie Monumentencommissie Vereniging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland Aan de Kuijerdamseweg op nummer 33, tussen Scharendijke en Ellemeet, staat de prachtige voormalige hofstede De Drie Wilgen. Deze naam werd al in 1764 gebruikt, hoewel in een iets afwij kende spelling: De Drie Willigen. Volgens de veldboeken uit die streek waren in 1676 waarschijnlijk de erfgenamen van mr. Iman Mogge (1707-1737), heer van Haamstede en Koudekerke, de eigenaar van het stuk land waar de hofstede op stond: 'thoff daer thuijs op staat, oost ende zuijt de wecht groot 150 roeden.' Ook tegenwoordig loopt de weg nog aan twee kanten langs het huis. Vanaf 1836 is Adriaan Moolenburgh uit Zonnemaire eigenaar en na hem drie genera ties nakomelingen, vanaf 1956 zijn er leden van het geslacht Deïst eigenaar. In 1999 werd het pand aangekocht door de heer en mevrouw Lemkes uit Alphen aan den Rijn. ze namen ruim de tijd om tot een verantwoorde restauratie te komen. Zij deden onderzoek naar de bouwhistorie en namen contact op met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg (tegenwoordig Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed). Deze eiste dat de kenmer ken van de verschillende bouwperioden niet uit gewist mochten worden. Dit had bijvoorbeeld als gevolg dat de maat van de glasruitjes niet gewij zigd mocht worden. En omdat de ruitjes in de 17e eeuw kleiner waren dan die in de 18e eeuw, en er in beide eeuwen is verbouwd aan het huis, zijn de ramen van de benedenverdieping niet allemaal hetzelfde. In de gang was de inwerking van het zout duidelijk te zien. Ze werden opnieuw behan deld, natuurlijk in de hoop dat dit nu afdoende zal zijn. De vloer bestaat uit mooie plavuizen. De muren van de kelder zijn van kloostermoppen gemetseld, wat de leeftijd van het pand aangeeft. De kamer aan de noordkant was betimmerd met (behangen) hardboard. Na verwijdering bleek zich

Stad en lande | 2010 | | pagina 5