zekerheid van bestaan Terug naar de kolonisten uit de eerste helft van de negentiende eeuw. Ondanks de gestrengheid die de familie Lagcher ondervindt, besluiten twee van de kinderen later op de kolonie te blijven. Zoon Johannes trouwt een wichtje uit Noordwolde en wordt kolonist, dochter Helena trouVft een zoon van de kolonist uit het Zeeuws-Vlaamse Sluis die zijn vader opvolgt. Ook Jacob Hahn, zoon van de eerste Zierikzeeër Willem Hahn, gaat niet weg. Hij trouwt een van de weesmeisjes uit Tholen en volgt zijn vader op als kolonist. Die neiging om te blijven is ook wel begrijpelijk. Proefkolonie. Impressie van Geert Scheuder. Bron: Fotocollectie auteur. Het mag er streng zijn en je wordt als kolonist erg op je vingers gekeken, maar als je daar tegen kunt, heeft het leven er vele voordelen. De kolo niën zijn een plek waar goed voor je kinderen gezorgd wordt - qua invoering van de leerplicht liep de Maatschappij een eeuw voor op de rest van het land - waar de gezondheidszorg relatief goed is en vooral: waar je een garantie hebt op werk en voedsel. Die zekerheid van bestaan was in de negentiende eeuw nergens elders in ons land te krijgen. Nawoord Wil Schackmann is schrijver van het boek De proefkolonie over de begindagen van de Maatschappij en net als het boek is dit artikel nagenoeg geheel gebaseerd op het Archief van de Maatschappij van Weldadigheid, dat zich bevindt bij het Drents Archief toegang 0186. Informatie over de subcommissie en aantallen contribuanten komt uit invnrs 1111/1112, de levensloop van vrije kolonisten valt te volgen via de 'stamboeken' of bevolkingsregisters, invnrs 1346-1363, geciteerde tuchtverslagen zijn uit invnrs 1615 1616. Aanvullende informatie over notabelen en de Zeeuwse pers werd geleverd door Betty Blikman. Voor meer informatie: er is een museum gewijd aan de landbouwkoloniën, de Koloniehof te Frederiksoord en in een van de oorspronkelijke gestichten te Veenhuizen is heden ten dage het Gevangenismuseum Veenhuizen gevestigd. Informatieve internetadressen: www.drentsarchief.nl www.mvwfrederiksoord.nl www.dekoloniehof.nl www.schackmann.nl/proefkolonie Mensen die informatie zoeken over de koloniale belevenissen van een voorvader kunnen hun vraag voorleggen aan de auteur: wil@schackmann.nl 10

Stad en lande | 2010 | | pagina 12