Tijdens de wapenstilstand in de vorm van het twaalfjarig bestand ging Jacob met zijn broer Cornelis aan de slag met het herbedijken van ondergelopen land in het huidige Zeeuws- Vlaanderen. Aan Jacob waren vooral de juridische kanten van het werk welbesteed. In deze jaren ging hij ook dichten. Cats' reputatie *begon te groeien dankzij zijn juridische talenten. Hij werd in 1621 pensionaris van de stad Middelburg, in 1623 pensionaris van Dordrecht en vervolgens in 1636 raadspensionaris van Holland en West-Friesland. In 1651 trad hij terug. Dankzij zijn vermogen was Cats in staat de buitenplaats Sorgvliet aan de Scheveningseweg in Den Haag te bouwen, het tegenwoordige Catshuis. Daar overleed hij in 1660. Cats heeft als geen ander gezorgd dat ook het gewone publiek ging lezen. Bovendien heeft hij de dichtkunst weten te populariseren. Cats wilde in zijn dichtkunst gemoedelijk zijn. Dat verklaart waarom hij veel gelezen werd. Veel van zijn gedichten ademen het gereformeerde piëtisme. Het dichten stond bij Cats in dienst van het geloof waaraan hij zich hecht verbonden wist. Dat zijn boeken geïllustreerd waren, heeft veel bijgedra gen aan het succes. Cats had het vermogen om uit elke afbeelding wijze lessen te distilleren. Voor de jongere een les op het pad van de liefde, voor de mensen van middelbare leeftijd een les op maatschappelijk terrein en voor de ouderen een les voor hun godsdienstig leven. Dat was harmo nie van woord en beeld, zoals de historicus A.Th. van Deursen het uitdrukt. Het was naar de smaak van de tijd en dat maakte dat Cats met afstand de best verkochte dichter van zijn tijd en nog lang daarna was." Dat bezorgde hem de eretitel van volksdichter en de slechts zelden toegekende onderscheiding van Vader. Omdat ik u, wellicht met uitzondering van de Brouwenaars onder ons, er niet van verdenk elke dag in Cats te lezen, geef ik een voorbeeld van zijn poëzie. Uit zijn Spiegel van den Ouden en Nieuwen Tijdt, waarin Cats onder meer dicht op spreekwoorden, koos ik 'Elck meent zijn uil een valk te zijn'. Dat spreekwoord wil zeggen dat iede re ouder denkt dat zijn kind het beste is, of, in dit geval, dat iedere man denkt dat zijn vrouw het mooiste is.5 Vier vrijers, die om strijd hun vrijsters dapper pre zen Besloten onder een, ik zou haar rechter wezen. Gijs heet zijn liefste mooi, en t'is een lelijk vel, Fop noemt de zijne net, en t'is een morsebel, Geurt prijst haar die hij mint, als geestig in de zeden, En daar is geen zout in al haar domme leden. Kees acht de zijne vers, en uitermate fris, En 't meisje heeft een vel gelijk een droge vis. Nadat ik had verstaan al wat een ieder zeide, En wat hij tot een grond van zijn vermeten leide, Zo heb ik deze zaak een weinig overdacht, En met een kort beraad dit vonnis uitgebracht: Hoort, vrienden, met een woord de grond van uw zaken, Ziet vrijers gunstig oog, dat kan de schoonheid maken. Elk acht zijn uil een valk, en boven eigen mal, zo wil men dat het volk het zo geloven zal. Vervolgens geeft Cats weer hoe dit en daaraan verwante spreekwoorden luiden in het Duits, Italiaans, Spaans, Frans, Engels en uiteraard Latijn want Cats kende zijn klassieken uitstekend. Het standbeeld Dat in Brouwershaven een standbeeld voor Cats werd opgericht, was opmerkelijk. Het werd na Erasmus in Rotterdam en Laurens Jansz. Coster in Haarlem het derde standbeeld in Nederland. Tot dusverre is het Brouwershavense initiatief alleen in Groede nagevolgd waar in 2005 een beeld werd onthuld door de schrijfster Marjan Berk, die mede vanwege haar banden met Brouwershaven en voorouders die Cats heten, ook tot de supporters van onze Jacob behoort. Middelburg, Dordrecht en Den Haag, de andere plaatsen waar Cats heeft gewoond en gewerkt, houden op heel bescheiden wijze de herinnering levend aan hun beroemde plaatsgenoot. Wat waren de lotgevallen van het standbeeld van Cats? Daarbij hebben wij nog een ernstige kwes tie aan te roeren, namelijk de wijsvinger van Cats. Vooraf iets over het tot stand komen van het beeld want de weg er naar toe was een lange. Vrederechter Vetten had op 21 november 1823 het voorstel gedaan tot het oprichten van een beeld of'een welgelijkend afbeeldsel' te laten ver vaardigen. Het voorstel werd aanvaard evenals de bijdrage van fl. 1,50 voor een 'afbeeldzel' of fl. 3 voor het monument dat de leden van alle depar- 15

Stad en lande | 2010 | | pagina 17