De wijsvinger van Cats Ten slotte de kwestie van de vinger. Die zit de Brouwenaars hoog. Ik citeer de PZC van afgelopen zaterdag waar Dries van Beveren aan het woord komt. Hij zegt dat het belerend vingertje - bedoeld wordt Cats' wijsvinger - helemaal bij Cats hoort. 'Maar kijk, nu hebben te een soort Cassius Clay van hem gemaakt. Nou ja, Cats was toch geen bokser?'. We kunnen de heer van Beveren geheel bijvallen. Inderdaad, Cats was geen bokser. Van Beveren is duidelijk: 'Ik vind het echt een grote fout dat het vingertje nu is verdwe nen. Hier in de kerk komen deze zomer nogal wat oud-Brouwenaren. Die staan ook verbaasd te kij ken naar het beeld en zeggen dan: "Er ontbreekt iets aan en dan bedoelen ze het vingertje". Volgens Van Beveren weten alle ouderen in Brouw wel hoe zij in hun jeugd met steentjes op het vin gertje mikten. Ook oud-wethouder Flip van Ast valt van Beveren bij en biecht ook al op: 'Ik heb mij als jochie ook schuldig gemaakt aan het mikken daarop'. Het is duidelijk dat het politietoezicht te wensen heeft overgelaten. Maar gelukkig, jonge tjes die vingers eraf schieten, kunnen het nog tot wethouder brengen. Van Beveren sluit in de trant van Cats af: 'Vadertje Cats zonder opgeheven vin gertje. Dit muisje krijgt echt nog een staartje'.15 Is de vinger terecht weggelaten? Is het stand beeld dus niet compleet? Moeten we vragen het maar over te doen? Wat is het verlossende ant woord? Dat is dit: Cats had zijn wijsvinger niet opgeheven! Dat latere generaties hem een omhoog gestoken wijsvinger van cement gaven, zij hun vergeven. Die vinger hoort er beslist niet op. De oudste afbeelding van het standbeeld, afgedrukt in de feestrede, verschenen in 1830, laat er geen enkel misverstand over bestaan. Cats heeft de wijsvinger tegen de duim. Het is het klas sieke gebaar van hem die een redevoering houdt.16 We wisten het al: Cats kende zijn klassie ken en de Brouwenaars en wij kunnen nog altijd veel van hem leren. Brouwershaven houdt nu tweemaal Cats in ere, in steen én in brons. Dat alles dankzij het wijze besluit en het doortastend handelen van de Stichting Renesse. Noten: 11nleiding gehouden op vrijdag 3 september 2010 in de Nicolaaskerk te Brouwershaven voorafgaand aan de onthulling van het nieuwe standbeeld van Jacob Cats op de Markt aldaar. 2 Nicolaas Vetten, geboren Bergen op Zoom 29 april 1777, was gehuwd met Gesina Angenita Ernst, geboren Delfzijl 12 september 1769. De achternaam van zijn echtgenote had hij bij de aangifte van de geboorte aan de naam van zijn zoon laten toevoegen. Dit en de gege vens van het gezin Van der Halen zijn geput uit: Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Bevolkings register Brouwershaven, 1831-1838. Als student had N.E. Ernst Vetten in de jaren 1821-1824 spreekbeurten voor het departement Schouwen gehouden over 'Jacob Cats beschouwd als volksdichter', 'Jacob Cats op Zorgvliet, beschouwt in deszelfs huislijken en burgerlij ke betrekkingen', 'Jacob Cats beschouwd als algemee- nen dichter' en over 'het Godsdienstig caracter van Jacob Cats'. Die waren met veel genoegen aangehoord. Naar aanleiding van de eerste spreekbeurt kreeg Ernst Vetten het honorair lidmaatschap aangeboden en de uitnodiging om opnieuw over hem te spreken vanuit andere invalshoeken. Gemeentearchief Schouwen- Duiveland, Departement Schouwen, later Brouwers haven van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, inv. nr. 8. Daarmee had hij zich als een voor de hand lig gende redenaar voor de onthulling gepresenteerd. Dezelfde onderwerpen uit de spreekbeurten kwamen in zijn rede aan de orde. In het genoemde archief bevin den zich onder de inv.nrs. 9 en 10 de uitnodiging tot het uitspreken van de rede en het antwoord. 3 [N.E. Ernst Vetten en C.J. van der Halen], Feestviering bij de ontsluijering van het standbeeld van Jacob Cats, Amsterdam 1830. A.Th. van Deursen, De last van veel geluk. De geschiede nis van Nederland, 1555-1702, Amsterdam 2004,255. 5 Gebruikt is de facsimilé-uitgave van 1665, p. 12, gecom bineerd met Sinne- en minnebeelden, uitgegeven door Van Goor Zonen, Den Haag 1977. De spelling werd aan gepast. 6Albertus Willem van der Halen (Brouwershaven 12 december 1825-Brouwershaven 30 maart 1870) werd stuurman ter koopvaardij en bleef ongehuwd. Nederland's Patriciaat, 65e jaargang, 1980/1981, 116. Zijn vader, Cornells Jacob van der Halen, gehuwd met Alida Hendrina Vetten, was notaris en eerste secretaris van het genoemde departement. 7 Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Departement Schouwen, later Brouwershaven van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, inv.nr. 8. 18

Stad en lande | 2010 | | pagina 20