mmm GEDENKSTENEN EN GEDENKPLATEN ALS CULTUREEL ERFGOED i-rans westra Gedenkstenen in gebouwen vormen in het alge meen een dankbare historische bron en kunnen aanleiding zijn tot historisch ondefëoek. verder zijn de stenen zelf ook vaak een dankbaar object om te bekijken, vooral als de historische context bekend is. Een mooi voorbeeld hiervan is de presentatie van gedenkstenen uit de voormali ge gemeente Noordwelle aan de ring van dit dorp. Deze presentatie kwam in 2008 tot stand in samenhang met de plaatsing van een kopie van de oude dorps-travalje en ontstond mede uit het onderzoek dat gedaan werd voor het boek over de geschiedenis van Noordwelle. Met name Wim de Vrieze spande zich enorm in om ook de gedenksteen uit de voormalige vuurtoren van Noordwelle "terug" te krijgen. Zo ontstond er een interessante cluster van gedenkstenen van de genoemde vuurtoren, een restauratie van de kerk, de bouw van nieuwe woningen van het Burgerlijk Armbestuur en de herbouw van de meestoot in Noordwelle. Voorwaar een mooie bijdrage tot de geschiedenis van Schouwen. Viane "iwee andere bijzondere "gedenkstenen" bevon den zich in het gebouw van het voormalig stoom gemaal te Viane op Duiveland. De oudste steen, die nog steeds aanwezig is, getuigt van de ope ning van het stoomgemaal op 23 augustus 1878. Hierop staat te lezen: Gebouwd onder het bestuur van A. van der Have, dijkgraaf C.A. Brouwer J. Flohil gezworens C. Struijk Jhr. W.M.H. de Jonge, ontvanger-griffier P. Labrijn Dz. bouwmeester L.M. Brouwer opzichter J. Elenbaas, aannemer. De eerste steen is gelegd door den dijkgraaf A. van der Have den 23e augus tus 1878. De tweede gedenkplaat heeft betrekking op de De oudste gedenksteen van het voormalig stoomge maal te Viane op Duiveland. Bron: Fotocollectie F. Westra. verbouwing van het gemaal in 1921 en heeft het volgende opschrift: Waterschap Ooster Sir Jansland Anno 1921 Verbouwing stoomscheprad- in een zuiggas cen trifugaalpomp gemaal Onder het bestuur van: L.J. van Vessem J.A. Hanse H.P. van de Zande A.S. van der Hoeve A. van den Houten W.C. K. de Wit Ingenieurs - Amsterdam Hierbij ging het om een geëtste glasplaat die zich bevond in de voormalige machinekamer. De plaat Dijkgraaf Gezworenen Ontv. Griffier 20

Stad en lande | 2010 | | pagina 22