WIE EN WAER IS DAT NOE? 1 Foto's van onbekende plekken of personen op Schouwen-Duiveland. De raadfoto in nr. 128 leverde weer veel reacties op, zowel telefonisch als per mail. Vodfal de plek werd snel gelokaliseerd: de hoek van de Meelstraat en de Kinderstraat. Meelstraat 40 ca. 1910. Bron: Gemeentearchief Gemeente Schouwen-Duiveland, afbeelding V0189 Meelstraat 40 anno 2010. Er is degelijk verbouwd en de lantaarn is verdwenen. Bron: fotocollectie Peter Maartense. Het winkelpand staat aan de Meelstraat en de hoge huizen aan de Kinderstraat, die verderop Zevengetijstraat heet. Koos Bienefelt uit Veldhoven schreef: Het hoge huis was de timmerwinkel van Sam de Vlieger, die meest doodskisten maakte. Zijn gezin was vrij groot. Wij woonden in de jaren dertig in de Meelstraat, een eindje verderop, richting Dikke Toren. Mijn vader had een bierbottelarij en limonadefabriekje, J.A. Bienefelt. Grootvader J. Bienefelt was bakker op de Schuithaven en maakte heerlijke Zeeuwse boterbabbelaars. Tegenover de winkel op de foto (dus in de Meelstraat) was de bakkerij van Van Schayk en daarnaast woonde timmerman Wijsman. Bij goed weer zaten veel mensen uit de buurt op de stoep bij De Vlieger in het zonnetje, onder andere ook de knechten van aannemersbedrijf Leen van de Houten. Als ze even niet hoefden te werken, ten minste. Dat was voor ons als kleine jongens altijd heel spannend, we luisterden stiekem naar al die mannenverhalen. Dat gebeurde in de tijd dat we veel buiten speelden en de verschillende spelle tjes elkaar opvolgden. Voor alles was een vaste tijd. Er was een tijd van touwtje springen en daar na gingen we ballen. De meisjes waren heel bedreven in het ballen met drie, vier of vijf ballen tegelijk! Daarna werd er geknikkerd en later gehinkeld, met het zogenaamde hinkelhuusje. Dat deden we met blokjes die uit de werkplaats van Wijsman kwamen. Op straat werd dan een recht hoek getekend van 1.5 m. bij 3 m., die verdeeld werd in acht gelijke stukken, twee aan twee. Daar hoorden dan weer allerlei kunstjes bij. Je gooide het blokje in een aangewezen hokje en dan hin kelde je door alle hokjes heen. Om de beurt, natuurlijk! Daarna kwam nog de hoepeltijd. Er waren toen nog maar een stuk of tien auto's in de stad, dus konden we fijn op straat spelen. We speelden ook vaak op het kerkplein van de zoge naamde "slierkerke", vanwege de schuine hardste nen zijkanten van de kerktrappen, waar je zo heer lijk van af kon glijden. Fijne jeugdherinneringen! Wim Sprengelmeijer en Bep Quant konden zich nog goed herinneren dat het winkelpand in de Meelstraat werd bewoond door Jacob de Vlieger, zijn vrouw Cornelia van der Wekken en hun drie kinderen Miep, Cathy en Daan. ze hadden een manufacturenwinkel, op z'n Zeeuws "een winkel in ellegoed". Jacob de Vlieger stierf in 1945. Zijn weduwe emi- 23

Stad en lande | 2010 | | pagina 25