De veiling van de Burghse peren 2010. De man onder de boom is Henk van Felius, die al minstens 15 jaar veiling meester is. De man in klederdracht (Walcherse dracht, helaas) is Willem van den Akker, bestuurslid van de Burghse dag. Foto: Collectie Bas Bijkerk. ren weg, doch het meerendeel der leden, meent dat genoemde bezwaar door toezichten en gewoonte, niet de kwade gevolgen zal hebben die men koestert". Het werd een mix van stoof- en handperen. Daarom organiseerde men jaarlijks twee openba re verkopingen: één in augustus voor de handpe ren en de stoofperen op de dag af precies een maand later. De handperenbomen hebben het maar ongeveer 50 jaar volgehouden. De Burghse jeugd zal er wel voor gezorgd hebben dat de opbrengst mager was. Het rijmpje Jantje zag eens pruimen hangen, o als eieren zo groot, kon men in Burgh zonder meer vervangen door Jantje zag eens peren hangen... Bovendien was het ook altijd kermis als de peren rijp waren! Ergens in de jaren 20 van de vorige eeuw verdwenen de hand peren helemaal. Vruchtbomen gaan minder lang mee dan loofbomen en daardoor staan er op dit moment bomen van alle leeftijden in het dorp. Waaronder drie, waar handperen aan groeien! Het aantal is gestegen tot ongeveer 170, omdat er ook op het Lage Burgh perenbomen zijn aangeplant. In 1964 gingen er stemmen op om de bomen te rooi en. Het was te lastig voor parkerende auto's. Gelukkig ging dit niet door. Nog steeds vindt de openbare verkoop jaarlijks op de tweede zaterdag van september. Nadat de ver koopvoorwaarden zijn voorgelezen, wordt de opbrengst ongeplukt per boom (of meerdere) geveild. De kopers hebben een laddertje en emmers of tassen bij zich. Ze gaan meteen na aanschaf aan de slag. Een geweldige traditie. Noten: 1 Hout waarvan men ruiters maakte, om peulvruchten op het land te laten drogen. 2 De westkant van de Ring werd pas veel later bestraat Geraadpleegde bronnen: Zierikzeesche Nieuwsbode, 11-09-1995 Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, raadsnotulen Gemeente Burgh 28

Stad en lande | 2010 | | pagina 30