eromheen, voortaan bekend onder de naam Frederiksoord. Schouwen-Duiveland valt bij die proefkolonie nog niet in de prijzen, maar al snel worden er hoeves bijgebouwd en dan krijgen de contribuanten waar voor hun geld en mogen zij een arm gezin zenden. Willem Hahn is 45 jaar oud als hij meftechtgenote Simonia Kester en zeven kinderen midden juni wordt door eene herkenbaare soort van kleding moeijelijk gemaakt.' De familie Hahn betrekt een nieuwgebouwde hoeve, onder van steen en boven afgedekt met riet, met een houten schuur ertegenaan gebouwd. Het zijn eenvoudige huisjes, niet groot, maar onvergelijkbaar beter dan de armenhuisves ting in de steden. Wie heden ten dage door die De inschrijving van de familie Hahn. Bron: Fotocollectie auteur. 1820 uit Zierikzee vertrekt. De subcommissie geeft ze 32 gulden en 52 en een halve cent mee om via Amsterdam en over de Zuiderzee naar hun nieuwe woonplaats te reizen. Dinsdag 20 juni komen ze aan in wat dan Frederiksoord-2 heet maar na een tijdje met de rest van Frederiksoord wordt samengevoegd. Het leuke is dat de Maatschappij van Weldadig heid vanaf de eerste dagen van haar bestaan een geweldig goed archief heeft bijgehouden. Dankzij dat archief kon ik voor het boek De proefkolonie de gebeurtenissen op en rond de kolonie bijna van dag tot dag volgen en ook op basis van die archiefgegevens heeft de Onstwedder land schapsschilder Geert Schreuder een schildering van de proefkolonie gemaakt. Het archief berust in Assen bij het Drents Archief en nakomelingen van kolonisten hebben een goede kans daar sail lante details uit het leven van hun voorouders te vinden. Dankzij dat archief weten we ook dat ze direct bij aankomst in de kleren gestoken worden. Alle kolonisten lopen in blauwe, uniforme kleding. Daar zitten twee gedachten achter. Als mensen nette spulletje hebben, zullen ze zich automatisch netjes gaan gedragen. Maar ook: 'De desertie streek loopt kan nog een boel van die huisjes in hun oorspronkelijke staat zien. En prompt begint ook het werk, want het is hier geen vakantiekamp. De bedoeling is dat iedereen met zijn werk niet alleen de eigen kost bij elkaar scharrelt maar ook de gedane investeringen terugverdient, zodat met dat oorspronkelijke geld volgende koloniën gesticht kunnen worden. Generaal-Majoor Johannes van den Bosch. Bron: Fotocollectie auteur. De man achter die ambitieuze plannen is gene- raal-majoor Johannes van den Bosch. Achtendertig jaar, een self-made man, weduw- 6 'OÓUi&titrt-

Stad en lande | 2010 | | pagina 8