IN MEMORIAM MAATJE JANSEN - GLAS (1919-2011) Huib Uil Op 2 januari 2011 overleed in Brouwershaven Maatje Elizabeth Jansen-Glas. Haar interesse voor de geschiedenis en voor het behoud van de monumenten en het landschap bracht haar in het bestuur van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland. Ze was bestuurslid van 1973-1985 en in de periode 1973-1980 penning meester. Hierna volgt het in memoriam uitgespro ken op verzoek van de kinderen tijdens de rouw dienst op 7 januari 2011 in de Ichtuskerk in Brouwershaven. Een hoogtepunt in het leven van Maatje Jansen- Glas was donderdag 10 november 1977. Als lid van het herdenkingscomité Jacob Cats overhandigde zij in de Nicolaaskerk aan prinses Beatrix de gouden legpenning en het herinneringsboek. Dat Maatje Jansen werd aangewezen om de cadeaus te over handigen, was voor de hand liggend, in de jaren 60 toen de kinderen probeerden volwassen te wor den, kreeg ze tijd en zin om zich bezig te houden met het verleden. Net zoals bij velen ging dat bij haar vloeiend en eenvoudig. Waarom zijn de dingen zoals ze zijn, al deze en andere waaroms leiden tot het stellen van vragen waarvan je de antwoorden kunt vinden in boeken, in gesprekken en in archie ven. Maatje Jansen was nieuwsgierig. Bij haar kon het niet blijven bij lezen. Ze ging zelf op ontdek kingstocht. Eerst richtte ze zich op klederdrachten waarover haar kennis groot was. Als vanzelf kwa men daar Brouwershaven en Jacob Cats bij. Haar interesse bracht haar samen met anderen. Net zoals zij waren het ook reizigers tijdens al die ontdekkingstochten naar het verleden. Tochten die nooit ophouden maar wel punten van rust kennen. Momenten waarop het belangrijk is anderen deelgenoot te maken van wat je te weten bent gekomen. In 1972 verscheen daarvan het eerste product, een boek met oude ansicht kaarten en teksten, geschreven samen met Ad Gast. Lezingen over Brouwershaven en Jacob Cats waren het logische gevolg van al die activiteiten. Fotograferen hoorde daar ook bij, net zoals zor gen dat waardevolle zaken in het Gemeente archief terecht kwamen. De Catsherdenking in 1977 ging samen met de herdenking van Brouwershaven - 500 jaar stad. Maatje Jansen stelde een expositie samen en schreef de catalogus. In 1974 werd het Landbouw museum opgericht dat het jaar daarop van start ging in Dreischor. Maatje Jansen werd er een actief bestuurslid van. in 1982 volgde de oprich ting van de culturele stichting De Roode Lelye om het verleden van Brouwershaven te kanaliseren. Ze zette zich in voor het van daaruit ontstane museum De Vergulde Garnaal. Kosten noch moei ten waren haar te veel als het ging om het verwe zenlijken van plannen. Maar niet alles lukte, het museum in Brouwershaven is daarvan een voor beeld want het moest zijn deur weer sluiten. Door al die activiteiten vormde Maatje Jansen de vraagbaak over Brouwershaven en klederdrach ten. Er ging haar meer aan het hart zoals het behoud van monumenten en het landschap. Het lag in het logische verlengde van haar interesse maar ook van haar drijfveren. Het bracht haar in het bestuur van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland waar ze jarenlang de functie van penningmeester vervulde. Ze was een betrok ken bestuurslid die zich zelfstandig en ook wel Overhandiging door Maatje Jansen-Glas van het her denkingsboek aan prinses Beatrix op 10 november 1977. Van links naar rechts: prinses Beatrix, Ad Gast, burge meester C. Slabbekoorn, Maatje Jansen-Glas en Frans Jansen (foto: J.D.C. Berrevoets, collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, BE 0368). 8

Stad en lande | 2011 | | pagina 10