JAARVERSLAG 2010 VAN DE MONUMENTENCOMMISSIE eens eigenzinnig opstelde. Dat kon leiden tot tegenstellingen en fricties. Ze ging die niet uit de weg. Zo zat haar karakter niet in elkaar. Kwaliteit hebben degenen die zulke tegenstellingen weten te overbruggen en tot die categorie behoorde Maatje Jansen. Haar man Frans Jansen deelde haar interesses maar was zelf op een ander terrein actief, de natuur, iets dat ook Maatje koesterde. Daarom waren ze steeds aan eikaars zijde. Voor zijn tome loze inzet voor het behoud van de natuur werd Frans Jansen in 1987 gehuldigd met het ridder schap in de Orde van Oranje Nassau. Bij de uitrei king merkte Frans op dat hij vond dat Maatje op de eerste plaats in aanmerking kwam om gehul digd te worden. Het was geen bescheidenheid. Maatje verdiende dat. Elf jaar later was het dan zo ver. Op 29 april 1998 reikte de burgemeester haar het lidmaatschap van de Orde van Oranje-Nassau uit vanwege haar vele verdiensten. De geschiede nis van Brouwershaven en van Schouwen- Duiveland had in Maatje Jansen-Glas een grote autoriteit gevonden. Nu behoort Maatje tot degenen die ons voorgin gen. Op de begrafenis van Frans in deze kerk heb ben we gelezen en gezongen uit Psalm 84. Dat is een van de mooiste psalmen omdat het verlangen naar een nieuwe toekomst daar op zo'n beelden de wijze wordt verwoord. Het brengt ons zo bij het oudste geschiedenisboek, de Bijbel. Dat was het begin van het telkens weer opschrijven van alles wat er gebeurde. Velen plaatsten zich in dat spoor waaronder Maatje Jansen. Ze wist hoe je geschiedenis levend maakt omdat het de verbin ding tot stand brengt tussen toen en nu. Dat laat dankbaarheid bij ons achter. Adriaan van der Valk De Monumentencommissie bestaat uit de volgen de leden: de heren A.P. Luijendijk (voorzitter), R. van de Luitgaren, Th. T. de Meester, A.J. Meintema, D.M. Schorer en A.J.J. van der Valk (secretaris.) De zes commissievergaderingen in 2010 werden bij de leden van de Monumentencommissie thuis gehouden. Een gezellige en goedkope manier van vergaderen. Op de website van de Vereniging Stad en Lande is de tekst voor onze commissie opnieuw opge steld. De omschrijving van de doelstelling en de activiteiten geven een goed beeld van de werk zaamheden van de Monumentencommissie. Op de Voorjaarsvergadering van 2010 zijn vier Oorkonden en twee Eervolle vermeldingen uitge reikt voor geslaagde restauraties van monumen tale panden. De Oorkonden en de Eervolle vermel dingen zijn onder redactie van de Monumenten commissie qua vormgeving geheel vernieuwd. De Monumentencommissie onderzoekt of het mogelijk is een muurschildje te ontwerpen dat simpel en klein, maar duidelijk, kan worden aan gebracht op de gevel van een pand dat een oor konde heeft ontvangen. De volgende onderwerpen hebben afgelopen jaar onze bijzondere aandacht gehad: - De gerestaureerde geschenkwoningen aan het Duinweegje te Burgh-Haamstede; - Onderzoeken of een knechtswoning behouden kan blijven; - Onderzoeken of er nog gevelreclames op het eiland gerestaureerd of behouden kunnen worden; - Het Viane-gemaal is bij Meldpunt Erfgoed Zeeland aangemeld met daarbij het verzoek om op de lijst "Behoud industrieel erfgoed" te wor den geplaatst. Helaas tot op heden zonder resultaat. Wel heeft het een fraai artikel opgele verd in de Provinciale Zeeuwse Courant. Het gemaal staat momenteel of voor zover wij weten, te koop. In de oorspronkelijke staat terug brengen lijkt een heilloze weg vanwege 9

Stad en lande | 2011 | | pagina 11