NIET ZOMAAR 'N KATTEBELLETJE met hoge kassen aan de Kloosterweg wordt over vier weken verwacht. De aandacht wordt geves tigd op de 'Mindmap" die op de site van de Vereniging is aan te klikken. De Monumentencommissie is vijf keer bij elkaar geweest. Voor het gemaal te viane wordt een aanmelding overwogen voor behoud van industri eel erfgoed. De commissie is bezig of overweegt te beginnen met merktekens op gevels en kozij nen, knechtswoningen, gevelreclame, voor de commissie Kleine Monumenten is de heer H. van Eldik bezig met de fotoverzameling. De heer R. van de Luitgaren vraagt of er nog een mogelijkheid is voor een tweede cursus streekge schiedenis dit jaar. Mevrouw Geluk zegt te kijken wat er mogelijk is. De voorzitter bedankt de heer A. Flikweert voor het werk dat hij heeft gedaan voor de Vereniging. Hij overhandigt hem een enveloppe en doet toch nog een beroep op zijn juridische kennis in voorkomende gevallen. Om 20.15 uur sluit de voorzitter het huishoudelijk deel van de vergadering en dankt iedereen voor hun aanwezigheid. Hierna verzorgde de heer D. van der Wekken de uitreiking van de 35e jaargang van de Kroniek. Iedere 3e vrijdag in november verwachten we weer een nieuw jaarboek. En dat al 35 jaar lang. De doelstelling van de kroniek is een bijdrage aan de geschiedschrijving te leveren. Maar ook het geven van leesplezier is belangrijk. Zoals gewoon lijk gaven de aanwezige auteurs een korte toelich ting op hun artikelen. Tenslotte overhandigde de voorzitter de heer H. Uil een bos bloemen en een enveloppe met inhoud als waardering voor het feit dat hij aan alle 35 jaargangen heeft meege werkt. De voorzitter prijst zijn geweldige kennis van Schouwen - Duiveland. in het donker en de kou staken alle aanwezigen over naar de Openbare Bibliotheek. Daar was het warm en waren er hapjes en drankjes. De expositie Schilderijen van G. Breetvelt werd door zijn klein dochter geopend. Daarna kon de expositie worden bekeken. Het was een zeer geanimeerde bijeen komst en vele kijkers hadden wel een opmerkelijk verhaal bij de verschillende schilderijen. Adriaan J. Rotte Een bijzondere ansichtkaart... Sinds jaar en dag verzamel ik oude Zeeuwse ansichten. Mijn geboortedorp Nieuwerkerk is daarbij favoriet. Maar al speurend mocht ik plot seling een bijzondere vondst doen. In een dikke stapel ontdekte ik een kaart uit Zierikzee. Qua afbeelding weinig schokkend, heel klassiek: het stadhuis in de Meelstraat, met links goed zicht baar koekfabriek "De Zoete Inval" van Doeleman, later beter bekent als "M.c.D." leverancier van onder andere bruine speculaas. De eerlijkheid gebied me op te merken dat ik die ansicht al vele malen dubbel heb. Maar toch Ansichten verzamelen is één, maar oog hebben voor de geschreven tekst van de afzender, is iets anders. Een enkele keer is het me zelfs overko men dat ik kaarten van mijn familie uit begin 20ste eeuw heb kunnen onderscheppen. Reden waarom ik sindsdien graag kijk naar wat afzen ders aan alledaagsheden en allerlei interessants meldden, vanaf Schouwen-Duiveland dat toen nog een eiland was. Die éne keer mocht ik werkelijk een vondst doen! De bewuste kaart was geadresseerd aan: "Mevrouw Pieck, Emmalaan 8, Overveen". Daarmee was voor mij alles duidelijk, temeer daar de afzender "Anton" was. Spontaan ontfermde ik me over dit dierbaar kleinood. Als schooljongen groeide ik op met de Calvé- kalenders, waarop jaarlijks een fraaie illustratie van Anton Pieck. Totdat ze weer uit m'n blikveld verdwenen. Jarenlang miste ik de aantrekkelijke prentjes van deze getalenteerde kunstenaar. Vanaf de jaren 1970 doken ze weer op, als wens kaarten ter gelegenheid van kerst of oud en nieuw. 14

Stad en lande | 2011 | | pagina 16