T I .^VviZH^JCrd^&<w.LP ■Wwjui^ °3 1489 Vt De boodschap van Anton Pieck aan zijn echtgenote, Jo van Poelvoorde. Privéverzameling Adriaan Rotte Ik heb de indruk dat hij de meeste van zijn in 1927 gemaakte schetsen, lang in portefeuille heeft gehouden. Veel later pas, maakte hij er af en toe gebruik van. Als romanticus pur sang, bereikte hij indrukwekkende en tevens ook humoristische composities. Vooral de prent van de paniekerige 'man op de fiets met het o zo grote wiel', die wordt tegengehouden door een overstekend var ken ter hoogte van het Bolwerk op de Havendijk, met als achtergrond de skyline van Zierikzee. 1 Deze plaat heeft hij eerst in 1927 natuurgetrouw op papier gezet, met gebruikmaking van een "droge naald". Later heeft hij die prent een typisch Pieckeriaans aanzien gegeven. Bekender is zijn kalenderblad: 'Zierikzees' stadsfront met beide poorten', met een 18de eeuw schip daarop centraal.2 Zeker is dus wel dat de beroemde illustrator Anton Pieck, gedurende een week in 1927, binnen de poorten van Zierikzee werkzaam was. Wat ech ter niet zegt dat hij later niet nog eens terugkeer de. Ter toelichting op zijn in "ANTON PIECK 85" opgenomen illustraties, wordt nog opgemerkt: "Naast Vlaanderen nam ook Zeeland een aparte plaats in zijn hart in. zierikzee was in het bijzonder uitverkoren."3 "In dit schilderachtige stadje heeft hij vaak geschilderd, getekend en geëtst". De stad Zierikzee mag zich dan ook rijk weten, met een definitieve plaats in het oeuvre van Anton Pieck (1895-1987.) 1 RiJAM-uitgave als wenskaart: AP 306. Deze fanta sierijke prent 'Man op de fiets met het o zo grote wiel' gaat terug op de ets "met droge naald" van 1927. 3 RIJAM-JADE HOLLAND, wenskaart AP 748. 'ANTON PIECK 85 - een wonderlijk fenomeen", Bussum, 1980. in dit gedenkwaardig boekwerk staat - naast de hierboven twee genoemde prenten - ook nog een schilderij afgebeeld. Ter toelichting bij onderschrift 127: "Geveltje aan de Vismarkt in Zierikzee. III. op pag. 58 - olieverf - 1931 - 28x271/2 Naast Vlaanderen nam ook Zeeland een aparte plaats in zijn hart in. Zierikzee was in het bijzonder uitverkoren". 16

Stad en lande | 2011 | | pagina 18