ONDERZOEKERS GEZOCHT NAAR ZEEUWSE REDERIJKERSCULTUUR Arjan van Dixhoorn en Bart Ramakers Bij de geschiedenis van de Zeeuwse literatuur aan het begin van de vroegmoderne tijd zullen velen ongetwijfeld denken aan het standaardwerk van P.J. Meertens, Letterkundig leven in Zeeland in de zestiende en de eerste helft der zeventiende eeuw. Ondanks de grote hoeveelheid teksten en bronnen die Meertens boven water haalde, is tot op heden nog maar weinig onderzoek verricht naar het rederijkersleven in Zeeland. Meertens zelf kwam niet verder dan een weliswaar uitvoe rig, maar verder erg feitelijk overzicht. Momenteel maakt de wetenschappelijke studie van de rederijkers zowel in Nederland als België een opleving door. Niet alleen literatuurhistorici maar ook sociaalhistorici houden zich met rederij kers bezig. Dat is niet vreemd, want hun literaire cultuur die draaide om kennis en welsprekend heid, vervulde een belangrijke maatschappelijke, pedagogische en opiniërende functie. Ze was instrument van kennis- en meningsvorming op het gebied van religie, politiek, huwelijk en gezin, en had raakvlakken met allerlei kennisgebieden. Amsterdam University Press is gestart met een aparte serie rederijkersstudies, waarin inmiddels vijf titels zijn opgenomen. Een daarvan is het in 2009 verschenen Lustige geesten. Rederijkers in de Noordelijke Nederlanden (1480-1650) van Arjan van Dixhoorn, die nu postdoconderzoeker is aan de Universiteit Gent. Zijn boek besteedt ruime aandacht aan de rijke Zeeuwse rederijkerscultuur (vooral die van Middelburg). Samen met Bart Ramakers, hoogleraar Oudere Nederlandse Letterkunde aan de Rijksuniversiteit Groningen, wil hij de geschiedenis van het Zeeuwse rederij kersleven verder in kaart te brengen. Als sociaalhistoricus gaat het Van Dixhoorn om de maatschappelijke betekenis van het Zeeuwse rederijkersleven, terwijl Ramakers als literatuur historicus vooral geïnteresseerd is in de artistieke aspecten van de Zeeuwse rederijkersliteratuur. Zo verscheen vorig jaar van zijn hand bij Uitgeverij Bert Bakker List en bedrog, een editie van drie rederijkerskluchten, waaronder de klucht Jan Fijnart uit Middelburg. Van Dixhoorn en Ramakers zijn op zoek naar (amateur-)onderzoekers die deel willen gaan uit maken van een onderzoeksteam dat onder hun begeleiding onderdelen van het Zeeuwse rederij kersleven nader gaat onderzoeken. De mogelijk heid bestaat een deelproject uit te voeren als bui tenpromovendus. Men verwerkt het onderzoek dan in een proefschrift. De Rijksuniversiteit Groningen faciliteert dergelijke trajecten door middel van vergoedingen voor deelname aan cur sussen en congressen en biedt ondersteuning bij de verwerving van subsidies voor de bestrijding van onderzoekskosten. Voor het project als geheel wordt daarom ook gestreefd naar facilite- ring in de regio. De bedoeling van het project is enerzijds het in kaart brengen, verzamelen, en toegankelijk maken van de bronnen van de Zeeuwse rederij kerscultuur, en anderzijds het stimuleren van ver der onderzoek naar bepaalde elementen uit die cultuur. Het gaat wat de bronnen betreft om archief ver zameld door de kamers zelf (voor zover dat er nog is), om manuscripten en drukwerk van rederijkers en van kamers die in archieven, bibliotheken, en bij particulieren zijn bewaard gebleven, maar ook om documenten betreffende de rederijkers in archieven van wereldlijke en kerkelijke overheden (stadsrekeningen, heerlijke rekeningen, oorkon den, verboden, besluiten, notulen, kerkenraad- en classisarchieven, rechtszaken waarin rederijkers en hun kamers voorkomen), notarissen (geschil len, getuigenverklaringen, afspraken), of particu lieren en families. Daarnaast moet het materiële erfgoed (dat wat er nog is, en dat wat verdwenen is maar uit literatuur nog bekend is) in kaart worden gebracht en gefo tografeerd. Daaronder vallen naast de genoemde archiefstukken ook boeken en pamfletten, gilde- penningen, drinkbekers, blazoenen, prenten, of schilderijen waarop bijvoorbeeld rederijkerstek sten staan. Tenslotte kunnen verzamelingen van achttiende-eeuwse en negentiende-eeuwse (lite ratuurhistorici en taal- en volkskundigen informa tie bieden die vaak op andere manier verloren is gegaan. Te denken valt aan de verzameling van Meertens, en mogelijk ook van Van Dale. 17

Stad en lande | 2011 | | pagina 19