Overigens bevindt zich een deel van het Zeeuwse erfgoed ook in bibliotheken en archieven in Vlaanderen en de rest van Nederland. Na een eerste oproep in Zeeuws Erfgoed van sep tember 2010 is de opbouw van het netwerk van deelnemers (onderzoekers, contactpersonen, e.d.) nu begonnen. Het streven is om in elke Zeeuwse regio enkele onderzoekers samen te laten werken aan in samenspraak opgezette deel projecten. Ter ondersteuning van het project en om het netwerk uit te bouwen willen we graag ook contact leggen met de verschillende heem kundige kringen in Zeeuws-Vlaanderen, op Walcheren, de Bevelanden, Tholen, Schouwen- Duiveland. Om belangstellenden een indruk te geven van wat Van Dixhoorn en Ramakers voor ogen staat vol gen hier beschrijvingen van twee deelonderzoe ken, beide met literatuurhistorische en sociaalhis torische kanten. Job Gommersz (1543-na 1573) uit Nieuwerkerk is een representant van het Zeeuwse rederijkersle ven na 1560. Hij heeft een handschrift nagelaten met drie rederijkersspelen en een aantal refreinen waaruit zowel het niveau van zijn kennis als zijn dramatische werkwijze en sporen van het rederij kersleven zelf af te lezen zijn. Aan de editie van het handschrift wordt nu in het kader van dit pro ject gewerkt. Een door hem nagelaten kalender en een door hem, als secretaris, aangelegd boek met de wetten van het kwartier van Nieuwerkerk verschaffen verder inzicht in zijn omgeving, zijn leven, zijn familie en vrienden, en zijn denken. Een editie en studie van het handschrift Gommersz en de overige sporen van diens activiteiten kan een unieke inkijk opleveren in de leef- en denkwereld van een zestiende-eeuwse ontwikkelde dorpsbe woner. Het rekeningboek (1590-1795) en de wedstrijd- boeken (1680-1795) met gedichten geschreven voor de interne competitie van de rederijkerska mer Missus Scholieren bieden een unieke inkijk (over een periode van twee eeuwen) in het rede rijkersleven van de stad Veere. Het rekeningboek bevat de uitgaven en inkomsten voor de interne bijeenkomsten wat het mogelijk maakt de weke lijkse praktijk van het rederijkersleven van jaar tot jaar te volgen en te onderzoeken wie in Veere als rederijker actief waren. Bovendien bevat het reke ningboek enkele werken van rederijkers, zoals een doodsklacht op Adriaen Valerius, een van de belangrijkste leden uit het begin van de zeven tiende eeuw, waardoor het mogelijk is de ideolo gie en literaire traditie van de Veerse rederijkers te bestuderen. De wedstrijdboeken stellen ons in staat na te gaan hoe de feestelijke welspreken- heidscultuur in Veere zich formeel en inhoudelijk tussen 1680 tot 1795 ontwikkelde. wie geïnteresseerd is om deel te nemen aan het project (als onderzoeker of lokaal contactper soon) kan contact opnemen met Arjan van Dixhoorn (arjan.van.dixhoorn@telenet.be) of Bart Ramakers (b.a.m.ramakers@rug.nl). Zie verder ook de websites: http://www.dbnl.org/organisaties/rederijkerskam ers (voor een voorlopig overzicht van kamers en belangrijke bronnen) en www.lustigegeesten.nl (voor biografietjes van ondermeer Middelburgse rederijkers uit de periode 1480 tot en met 1650.

Stad en lande | 2011 | | pagina 20