JAARVERSLAG VAN DE COMMISSIE JAARBOEK OVER 2010 na een dag hard ploeteren bij "het delven van land". Op de plaquette naast het beeld lezen we dat het een twaalftal polders betreft, te weten de Nieuwe Groedsche- of Oude Yvepolder, de Oude Groed-sche polder, de Blokspolder, de Tuinpolder, de Isenpolder, de Oudepolder, de Stoutepolder of Zoutepolder, de Proostpolder, de Gerard de Moorspolder, de Kleine Gerard de Moorspolder, de cletemspolder en de 's-Gravenpolder. De tekst op de plaquette zegt verder dat Cats niet veel plezier aan zijn inpolde- ringswerk in Zeeuws-Vlaanderen heeft beleefd. Om strategische redenen besloot men in de 80- jarige oorlog namelijk om grote delen van het gewonnen land weer onder water te zetten. Vermeldenswaard is verder nog dat Cats in 1611 zijn stadsavocatenpraktijk in Middelburg opgaf om zich geheel aan het bovengenoemde inpol- deringswerk te wijden. In Groede herinnert ver der nog de Catshoeve, waar hij geregeld ver bleef, de Catsweg, de Catsbank en de preekstoel met dooptuin in de kerk aan hem. De laatste twee werden door zijn afstammelingen in 1794 aan de hervormde gemeente van Groede geschonken, zoals een tekst op de kerk vermeldt. Al met al heeft deze van oorsprong Schouwse jongen in en rondom Groede tot op de dag van vandaag talrijke sporen nagelaten. Huib Uil De Commissie Jaarboek bestond in 2010 uit de vol gende personen: Liesbeth van der Doe-van der Geest (secretaris), Wim Hack, Rob de Jongh (pen ningmeester), Rob van Leeuwen, Joop van Loo, Lydia Mol-Sipman, Huib Uil en Daan van der Wekken (voorzitter). De functie van secretaris werd voorlo pig waargenomen door Huib Uil. Na het verschijnen van de Kroniek-2010 trad Daan van der Wekken terug als voorzitter. Hij werd opgevolgd door Wijnand Renden. Eind 2010 werd ook voorzien in de vacature van secretaris in de persoon van Cora Volkeri. Zij heeft inmiddels het secretariaat per 21 februari 2011 op zich genomen. In 2010 verscheen de 35ste jaargang van de Kroniek van het land van de zeemeermin (Schouwen-Duiveland). Net zoals bij de 25ste jaargang werd besloten een themanummer uit te brengen. Evenals in 2000 viel de keus op een Kroniek met biografieën van Schouwen-Duivelanders. Dit keer wat minder bekende personen, die echter wel een belangrijke rol en betekenis hebben gehad voor ons voorma lige eiland. Voor hun medewerking zijn we de auteurs erkentelijk. Aan het oud-redactielid Frans Beekman werd gevraagd een bijdrage te leveren over 35 jaar Kronieken. In zijn bijdrage geeft hij een overzicht over de afgelopen 35 jaar en geeft naast een eva luatie ook een kijkje achter de schermen bij het redactionele werk. Enkele kaderteksten met korte biografische notities over een aantal auteurs pas ten goed bij de inhoud van deze Kroniek. Adri P. van Vliet schreef over Adriaan Willem Simonsz. (ca. 1550-1597). Deze in zijn tijd beroem de Zierikzeese admiraal had een indrukwekkende staat van dienst en speelde een belangrijke rol in de Opstand tegen de Spaanse koning. Zo bevrijd de hij in 1574 samen met Boisot de stad Leiden. Henk Looijesteijn belichtte in zijn artikel de Zeeuwse jaren van Pieter Corneliszoon Plockhoy. Deze Zierikzeeënaar had een vooraanstaande plaats in de doopsgezinde gemeenten en kreeg bekendheid door het stichten van een nederzet ting aan de Delaware in Noord-Amerika. W.R.D. van Oostrum haalt in haar bijdrage lang vergeten dichters naar voren: Rijkje Bubbezon (1708-1782) en haar twee dichtende dochters 5

Stad en lande | 2011 | | pagina 7