EXCURSIE NAAR ELBURG EN HUIS DOORN P. F. Vleugel Op zaterdag 3 september 2011 gaat de Vereniging In dit bijzondere kasteel heeft de laatste Duitse Stad en Lande van Schouwen-Duiveland naar het Keizer Wilhelm II von Hohenzollern als asielzoeker oude Zuiderzeestadje Elburg en naar Huis Doorn. na de Eerste Wereldoorlog gewoond. Restanten van de oude stadsmuur van Elburg. Afbeelding afkomstig van www.wikipedia.com Elburg is een oude stad uit het begin van de der tiende eeuw. Het kreeg al in 1233, dus iets eerder dan Zierikzee, stadsrechten. Elburg ontwikkelde zich tot een belangrijke vissersstad, maar ook tot Hanzestad aan de Zuiderzee. Er was volop handel met het Oostzeegebied, met steden als Hamburg, Kiel en Lübeck en al in 1367 werd Elburg vermeld als lid van het Hanzeverbond. Dit was handel in graan, hout, pelzen, maar ook in haring en zout. Er werd gevaren met houten koggen, platbodem zeilschepen met één mast en een vierkant razeil, in de tweede helft van de veertiende eeuw kreeg Elburg te maken met een aantal desastreuze overstromingen. De hertog van Gelre (Gelderland) besloot toen de stad te laten verplaatsen. Zijn rentmeester, Arent thoe Boecoop, realiseerde dat tussen 1392 en 1396. Hij ontwierp zuidelijker een nieuwe stad met een strak, rechthoekig straten- patroon. Het oude Elburg werd aan de golven prijsgegeven. Het middeleeuwse stratenpatroon van Elburg is gelukkig bewaard gebleven. De stad kreeg een ommuring met vier stadspoorten. Van de muren van Elburg bestaat nog een deel, van de poorten bleef slechts de vischpoort aan de waterzijde van de stad bewaard. Aan het eind van de zestiende eeuw werd Elburg versterkt met aarden wallen, rondelen en verdedigingstorens. Deze rondelen werden in later tijd volgebouwd met huisjes. Ook langs sommige stukken van de stadsmuur staan nog muurhuisjes. Aan de binnenzijde van de stadsmuur vlakbij de al genoemde vischpoort is een touwbaan, waar je de touwslager aan het werk kunt zien. In de stad is een gotische Sint Nicolaaskerk, zoals in Nederland in veel havenste den. Sint Nicolaas was de beschermheilige van de zeevarenden. De spits is in de zeventiende eeuw verbrand en nooit meer vervangen, in het voormalige Agnietenklooster is het gemeentehuis gevestigd. Het gemeentehuis her bergt een fraaie oude raadszaal en verder is het museum. Ook zijn er twee hofjes te vinden met een plein en pomp. Elburg bleef, nadat de Hanze verdwenen was als handelsverbond, een vissersstad. Met botters werd op de Zuiderzee vis gevangen. De stad heeft 23

Stad en lande | 2011 | | pagina 25