Jacob Mees tijdens de Vierdaagse te Nijmegen 1957. BronMachteld van Limburg Stirum 'De Historische tuin 'Schoonoord' nader bekeken'. Stichting Historische Publicaties Rotterdam 2005. hij eigenaar van de buitenplaats der Boede te Koudekerke. Dit werd in de oorlog echter gevor derd door de bezetter. Daardoor kreeg Mees een aversie tegen het pand en verkocht het nadien. In die tijd bezat hij al een vakantiehuisje op Schouwen-Duiveland, aan de Kampweg te Westenschouwen. Hij noemde het het Mezen- nest. Maar ook kocht hij later een geschutsbunker in de duinen, uit de Tweede Wereldoorlog aan, vanwege het fascinerende zeezicht. Het stond rechts van de trap bij de duinovergang in Westenschouwen. Hij gaf het de naam het Meeuwennest. Het diptiek kreeg daar een plaatsje aan de muur. Omdat de schilderstukken te groot waren om ergens op te hangen, werd er aan de bovenzijde een stuk van ongeveer een halve meter af gesneden. Mees liet eens iets aan het Meeuwennest verbouwen. Metselaar van der Pol, werkzaam bij aannemer Prince, moest dat karwei uitvoeren. Hoewel waarschijnlijk sterk, was hij ook slim. Zijn probleem om het materiaal boven te krij gen, loste hij als volgt op: aan de voet van de trap legde hij de stenen op een hoop, ging er zelf naast zitten en vroeg elke strandganger er een mee naar boven te nemen. Dit plan slaagde uitmuntend en zonder inspanning zijnerzijds. De bunkers gelegen binnen de grens van honderd meter tot de vloed lijn, werden in ongeveer 1962 verwijderd. Mees raakte zijn vakantiehuis-met-zeezicht kwijt en daarmee waarschijnlijk ook een goede plek om het enorme schilderij op te hangen. Misschien heeft het toen nog enige tijd aan de wand van zijn boerderij De Oude Hof aan de Lageweg 14 te Westenschouwen gehangen. Daar en in de Rotterdamse Parkflat sleet Jacob Mees zijn laatste levensjaren. Hij overleed in 1970. Diverse mensen weten zich Jacob Mees nog te herinneren. Een van zijn liefhebberijen was wandelen. Toen hij in 1957 uit de firma trad, ging hij trainen voor de vierdaag se en liep mee. Ook op Schouwen-Duiveland wan delde hij veel. Een tocht van Westenschouwen naar Bruinisse kwam regelmatig voor. In zijn grote rugzak zat welgeteld één sinasappel. Terug hoefde hij niet te lopen, zijn chauffeur haalde hem op de afgesproken tijd in Bruinisse op met zijn Jaguar. Geschenk voor het museum In 1964, al enkele jaren voor zijn dood, schonk Jacob Mees het diptiek aan het Zierikzees Maritiem museum in de Noordhavenpoort. In 1982 werden de beide delen gerestaureerd, door de restauratoren J. Deuss en L. Marchand. Zij kon den uit de staat van het geheel opmaken dat dit ooit behangselschilderijen waren geweest. Er was veel aan te herstellen. Het had beschadigingen opgelopen, welke ooit gerepareerd waren door aan de achterzijde op die plekken linnen te plak ken. Vocht- en schimmelwerking maakten deze reparaties weer zichtbaar. Het grootste deel ver toonde zelfs een gat en een scheur in de lucht en in de kleinere zat er net boven de horizon een winkelhaak. De raamconstructies waren ondeug delijk, waardoor er plooien in de kunstwerken waren ontstaan. Dankzij hun werk is het diptiek weer in goede staat en vanaf volgend jaar in het vernieuwde museum weer te bewonderen. 8

Stad en lande | 2011 | | pagina 10