<s*^ ~i OdA L overlijden geen beroep werd vermeld, ruim zestig jaar met Cornelia Pieternella Paasse was gehuwd. Haar vader was in 1832 eigenaar van de hofstede Den Banjaard ten zuiden van de huidige Rijksweg nabij Nieuwerkerk. Bartel Boogaart was landbou wer en lid van de gemeenteraad van Nieuwerkerk van 1853 tot 1873. Hij werd, zoals ik vermoedde, inderdaad vanaf 1861 gezworene van de polder Vierbannen van Duiveland en vestigde zich in 1873 aan de Verrenieuwstraat in Zierikzee. uit het huwelijk werden drie kinderen geboren in Graauw en acht in Nieuwerkerk. De eerste van deze laat ste acht in 1833, waaruit geconcludeerd kan wor den dat het gezin inderdaad omstreeks 1832 zich op Duiveland vestigde. De hofstede Den Banjaard werd vanaf 1873 tot op heden onafgebroken bewoond door Frans Koopman en diens nakome lingen. Bartel Boogaart liet bij overlijden ruim 43.000 gulden na, hetgeen in 1893 een behoorlijk bedrag was. Tot zover de informatie van Flikweert. Het bewijst maar weer eens dat historisch onderzoek grote accuratesse vereist en dat het zoeken in 'Zeeuwen gezocht' het manco heeft dat een genealogie zich wellicht laat constru eren, maar niet in één oogopslag zichtbaar is. Het raadplegen van genealogieën, waarvan André Flikweert er vele heeft gemaakt, is een zekerder bron van informatie. Blijft nog de vraag over waar meestoot De Nijverheid zich precies bevond. Gezien de periode van bestaan (1869-1907) moet er gezocht worden naar kaartmateriaal uit de betreffende periode voor Capelle en omgeving. En dat is er bijzonder weinig. Wel is er een kaartje uit de publicatie van het Duivelandse deel van Oude veldnamen van Schouwen-Duiveland in 1988 uitgegeven door de Vereniging Stad en Lande Hierop zijn zuidelijk van Capelle twee percelen zichtbaar met de naam "De nijver'eit" (illustratie). Deze locatie komt over een met de woonplaats van de droger Jacob Bolijn (Zwanenburgscheweg, B200a), zoals die te vinden is op een naamlijst van gebouwen, eigenaars en bewoners van Nieuwerkerk uit 1874*. Hierop figu reren aan de Provinciale weg op B196 de eerder genoemde Frans Koopman, op B197 Willem Bolijn als droger van meekrapfabriek 'De Kapel' en aan de zwanenburgsche weg verder, op nummer B200, Hubregt van de Stolpe, aandeelhouder van meekrapfabriek 'De Nijverheid'. Uit een recon structiekaart van de bevangen van Duiveland, die Kaartje van de omgeving van Capelle. Bron: 'Oude veldnamen van Schouwen-Duiveland, dl. II, DuivelandVereniging Stad en Lande 1988 mede gebaseerd zal zijn op de topografische kaart van 1914, kan geconcludeerd worden dat deze meestoot zich in het oostelijke van de aangegeven percelen bevond**. Hoe een meestoot er in deze tijd uitzag valt te ach terhalen uit advertenties over meestoven, even eens uit de 19e eeuw (illustratie). Weten we verder dan niets over de meestoot de Nijverheid en haar bewoner Jacob Bolijn? Toch wel iets. Bolijn was op 30 september 1830 geboren in Noordgouwe en gehuwd met Jana Flikweert. Zij kregen vijf kinde ren in Zierikzee en na verhuizing naar de meestoot De Nijverheid nog twee kinderen in (de gemeente) Nieuwerkerk. Uit het proces verbaal van de verkoop van de mee stoot in 1907 ten overstaan van notaris Jasper Franse blijkt dat de stoommachine een vermogen had van zeven paardenkrachten. En we komen 8

Stad en lande | 2012 | | pagina 10