JAARVERSLAG MONUMENTENCOMMISSIE Adriaan van der Valk Één van de boeiendste taken van de Monumen tencommissie (hierna: MC) is het vaststellen van de nominaties voor de Oorkonden en de Eervolle Vermeldingen. Traditiegetrouw reikt Stad en Lande om het jaar een aantal Oorkonden uit aan personen of instellingen, die zich hebben inge spannen voor het behoud van een monument of die verbeteringen hebben aangebracht aan beeld bepalende objecten op Schouwen-Duiveland. In 2011 moesten al voorbereidingen worden getroffen voor de uitreiking in 2012. Bij de Gemeente worden de restauratielijsten over de jaren 2009 en 2010 opgevraagd. Uit die lijsten selecteert de MC de panden die binnen de crite ria voor de uitreiking van de Oorkonde en de Eervolle Vermelding vallen. Die panden worden door leden van de commissie uitgebreid bekeken en op de foto gezet. Het bespreken van die bezichtiging levert een groslijst op van panden die mogelijk in aanmerking komen voor bijzondere waardering van stad en Lande. Alle panden op die groslijst worden door de geza menlijke leden van de MC bezocht en nauwkeurig bekeken. Er volgt een uitgebreide bespreking. De MC levert vervolgens een voorstel in bij het bestuur van onze Vereniging. De MC heeft dit jaar onderzoek gedaan naar een nieuw uiterlijk voor de Oorkonde. We hebben gestreefd naar een grotere zichtbaarheid. De tekst moest onveranderd blijven: Oorkonde voor gerestaureerd monument. Ook onze naam: Vereniging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland moest gehandhaafd blijven. Het bestuur heeft het voorstel goedgekeurd. Op de Voorjaars-vergadering in 2012 zal de nieuwe onderscheiding voor het eerst worden uitgereikt. Regelmatig vinden gesprekken plaats met ambte naren van de Gemeente Schouwen-Duiveland. in 2011 heeft de MC gesproken over de bouwplan nen voor de Brouwerijstraat in Noordgouwe. Naast de waardering is aan de Gemeente gevraagd om rekening te houden met de hoogte van de schuren ten opzichte van de omgeving en met het correct vaststellen van de dakhellingshoek. Ook is er gesproken over de verbouwing/restau ratie van de voormalige Weverij aan het Kerkhof te Zierikzee. in tegenstelling tot het verslag in de pers heeft de MC wel degelijk waardering voor de bouwplannen. Vooral het zichtbaar worden van de dakconstructie vanuit de foyer is een heel goed idee. Onze kritische kanttekening over de aanpassing van de raampartijen, is niet door de Gemeente overgenomen. Bij de MC zijn in het afgelopen jaar twee schrifte lijke reacties over de verbouwing van het huisje bij de Noordhavenpoort binnengekomen. De com missie heeft in de beantwoording aangegeven dat vooralsnog wordt voldaan aan de voorwaarde die de Gemeente heeft gesteld, dat het vooraanzicht gehandhaafd blijft. Voor de uitbreiding aan de ach terzijde waren geen belemmerende voorwaarden gesteld. Daartegen is dus geen verweer mogelijk. Verder kwamen de tramstationnetjes (het leverde zelfs een lezing op voor de Najaarsleden-vergade ring), de knechtshuisjes (een poging om één van die huisjes te bewaren voor het nageslacht is niet gelukt), de bouw van de huisjes in de Maarstraat (die de MC acceptabel vindt), de plaatsbepaling van de voormalige kloosters op ons eiland met eventueel een informatiebord, ter sprake. In december heeft de MC een bezoek gebracht aan de Brouwerij in Burgh-Haamstede. In het huis bij de brouwerij zijn veel waardevolle elementen, die het bewaren zeker waard zijn. Een restauratie zou zeker de moeite waard zijn. Maar het is niet bekend of dat er van zal komen. Naar aanleiding van visiestuk Herinrichting Binnenstad Zierikzee en de reactie van de BBZ aan onze commissie is een discussiestuk opge steld. We zullen de ontwikkeling blijven volgen en de aandachtspunten op een geschikt tijdstip aan de orde stellen. Één voorbeeld: bij de herinrichting 11

Stad en lande | 2012 | | pagina 13