VERSLAG PR-COMMISSIE 2011 van de Zierikzeese Balie kan het plaatsen van een informatiebord op de plaats waar het kasteel heeft gestaan, meegenomen worden. De Monumentencommissie bestaat uit de volgen de leden: de heren A.P. Luijendijk (voorz.), R. van de Luitgaren, Th.T. de Meester, A.J. Meintema, D.M. Schorer en A.J.J. van der Valk (secr.). De zes commissievergaderingen werden bij de leden van de MC thuisgehouden. Dat is een gezel lige en goedkope manier van vergaderen. Ria Geluk Voor de voor- en najaarscursus Geschiedenis Leeft! was opvallend veel interesse. Een aantal cursisten nam zelfs al voor de derde keer deel. De navolgende thema's werden vakkundig ingeleid tijdens de editie in het voorjaar van 2011: land bouwontwikkelingen door Peter Priester, de bevolking in 50 jaar door Dick van der Wouw en verdronken dorpen door Jan Kuipers. Erik van der Doe gaf uitleg over brieven van zeevarenden. Tot slot organiseerden we een excursie in de bekende Soete en Zoute Haerd, gelegen aan de Rampweg bij Renesse. Deze ochtend stond onder leiding van Gert-Jan Buth. Tijdens de cursus die werd gegeven in het najaar van 2011 bespraken de inleiders de volgende onderwerpen: Huib Uil over de stad Zierikzee, les de Vries sprak over de historie en toekomst van de zuidwestelijke Delta, Gerard Smallegange over boerderijen en Frans Beekman over de duinen en de kop van Schouwen. Tijdens de excursie maak ten we een tochtje over de Oosterschelde met de mosselkotter ZZ10 van Jaap en Wim Schot. Het is een bijzonder genoegen om de avonden in een locatie te laten plaatsvinden die past bij het onderwerp en waarover de gastheer óf gastvrouw ook een en ander kan toelichten en laten zien. Dank aan hen voor deze gastvrijheid. Om de Vereniging Stad en Lande meer bekend heid te geven op het eiland werd deelgeno men aan de Burghse Dag en de Vlasdag in Dreischor (in samenwerking met Streek- en Landbouwmuseum Goemanszorg.) We waren uiteraard aanwezig bij de Open Monumentendag en tijdens de Landelijke Archievendag in het gemeentehuis. De website van onze Vereniging is aan vervanging toe en daar wordt hard aan gewerkt. We verwach ten binnenkort een nieuw ontworpen www.stad- en-lande.nl te kunnen laten zien met ondermeer een verbeterde indeling, informatie over de Vereniging en de verschillende commissies met bijbehorende toelichtingen. Verslag cultuur historische elementen nieuwe commissie Een flink aantal jaren geleden was er de commis sie Kleine Monumenten. Deze groep heeft veel werk verzet om in alle kernen foto's te nemen van kleine monumenten en daarbij behoren de beschrijvingen te vervaardigen. Ook is daar toen een boekje over verschenen. Inmiddels is er een nieuwe groep enthousiastelingen begon nen met een zoektocht (inventarisatie) naar cultuur historische elementen. Dit keer ligt de nadruk op elementen in de polders, dus in het bui tengebied. Dat sluit ook aan bij het gemeentelijke LOP (land schapsontwikkelingsplan.) We willen proberen om die waardevolle elementen (gemaal, damhekken, grenspalen, kleine en/of grote bouwwerken, paadjes, regenput, elektriciteitshokjes, trambaan, begraafplaats, weel, kreek, caisson enz.) in het landschap op te zoeken en vooral overzichtelijk bij elkaar te krijgen, bij voorkeur per polder. De groep is eind 2011 gestart en zal in 2012 druk bezig zijn. 12

Stad en lande | 2012 | | pagina 14