PUBLICATIE OVER SCHOUWENS WESTHOEK IN DE LATE MIDDELEEUWEN f~ fa}' Vorige maand is in Nehalennia, het blad verzorgd door de werkgroep CultuurHistorie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen en de Zêêuwse Dialect Verênigieng', een artikel verschenen over de Schouwse Westhoek in de Late Middeleeuwen. Deze bijdrage werd geschreven door de Zierikzeeënaars Henk Dalebout en Sander den Haan, naar aanleiding van publicatie kort geleden op de website van Nederlandse archiefinstellingen archieven.nl door de eerstgenoemde onderzoeker. Het betreft een getranscribeerd, dat wil zeggen in hedendaags schrift weergegeven afschrift van een belastingdocument uit 1465, opgesteld onder Willem Bolle, graaflijk rentmeester-generaal beoosten Schelde in de periode 1451-1474. De bezitters van onroerend goed in de Westhoek kregen toentertijd allen een belastingaanslag van de graaf van zeeland. Ze bezaten 'inlandse en uit- landse haaimannen', 'gegoed' en 'ongegoed', en voerden niet zelden Scandinavisch ogende per soonsnamen. Hun duingrond lag in Haamstede en Renesse, maar ook in volkomen onbekende nederzettingen in het Schouwse duingebied als 'Vannekinsdorp' en 'Noirtdorp'. Het is niet onwaarschijnlijk dat rentmeesterszoon Floris Willemsz. Bolle de steller van het belasting document is geweest. Tijdens systematisch speurwerk in het rekenkamer archief van Zeeland naar de Middeleeuwse genera ties van de Zierikzeese regentenfamilie De Jonge, kwam op zeker moment het document onder ogen van de tweede onderzoeker. Bedoeld 'Kohier van de Duynpacht in Schouwen over 1465' werd al aan het begin van de vorige eeuw door de inventarisator van het rekenkamerarchief gesignaleerd. Het onderzoek kon worden verricht dankzij twee achtereenvolgende opdrachten van de Stichting Cultureel Erfgoed Geslacht De Jonge aan het Zeeuws Archief. Gply ■frff*-*' V Eerste folio 'Quohier van de Dulnpacht In Schouwen over 1465' (Zeeuws Archief, archief Rekenkamer van Zeeland 1433-1584, jaarrekening inv.nr. 874) Henk Dalebout en Sander den Haan, 'Vannekins dorp opgemeten. Over een Middeleeuws belas tingdocument van de Kop van Schouwen', in: 'Nehalennia, bulletin van de Werkgroep Cultuur- Historie van het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen en de Zêêuwse Dialect Verênigieng', aflevering 175, voorjaarsnummer 2012 (los 7,50 euro) Het belastingdocument berust bij het Zeeuws Archief, in het archief van de Rekenkamer van zeeland Bourgondisch-Oostenrijks Tijdvak (1433- 1584) onder inv.nr. 874 (achter in de 15de Jaarrekening 1465/1466 ingebonden bijlage). De transcriptie en foto's van het origineel, gemaakt door Henk Dalebout en Dries de Ruiter, zijn vind baar op www.archieven.nl na invoering van 'Wil lem bolle' en '874'. 15

Stad en lande | 2012 | | pagina 17