UUT DE PEPIEREN -m Eigentijdse bronnen over het dagelijks leven op Schouwen-Duiveland in vroeger tijden Er is nog niets teruggevonden over het loslaten van Job Basters Chinese goudvis in de vijvers van de Noordgouwse buitens, terwijl men de vis maar wat graag in de waterbekkens van de andere Nederlandse buitenplaatsen wilde hebben. Over het bestaan van een vijver op Buytensorge, het buiten van de eerste Nederlandse goudvis kweker, kan alleen maar worden gefantaseerd, wél komt in het archief van de ambachtsheer lijkheid Noordgouwe een vermelding voor van de aankoop op 14 maart 1775 van zestien goudvis sen - van ongeveer tien stuivers per stuk - voor het vijvertje van het Heerenhuys. Dit pand aan de Ring was destijds eigendom van de ambachtsheer en bewoond door de predikant van de Driekoningenkerk.1 Verder moet boer Johannes Pannekoek op Sandvliet een of meerdere goudvis sen hebben gehouden, in 1793 merkte immers de inventarisator van zijn nalatenschap in de 'kamer' op Sandvliet, een 'goudvisfles' op.2 Pannekoek, voornaam pachtboer en dijkgraaf van de Polder Noordgouwe, woonde al op Sandvliet in Basters periode. Dr. Baster was niet gierig met zijn goud- geschubde visjes, daarom kan de buurman aan de Schuddebeurseweg een of twee visjes van de kweker zelf hebben gekregen. Baster vond het eigenlijk wel fraai om in het binnenhuis goudvis sen 'voor een cieraad in een witte glaze vies' te laten rondzwemmen. (1774) Noten 1 Gemeentearchief Schouwen-Duiveland (GASD), Archief van de heerlijkheid Noordgouwe doos III (boekhoud kundig register). 2 GASD, Rechterlijke Archieven Zeeuwse Eilanden (Schouwen-Duiveland) inv.nr. 4595. 3 W.S.S. van Benthem Jutting en C.M. van Hoorn, 'Oude en nieuwe gegevens over leven en arbeid van dr. Job Baster (1711-1775)', in: Archief. Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen, 1967 pag. 62. Chinese goudvissen in ets gebracht door Cornelis van Noorde (1731-1795) naar een tekening van de Zierikzeese huis- en kunstschilder Jan Rhodius, ter illustratie van de bijdrage 'Natuurkundige beschrijving van den Kin-Yu of goudvis' van dr. Job Baster (1762) 16

Stad en lande | 2012 | | pagina 18