RASTERS BUYTENSORGE IN SCHUDDE- BEURS 1751 -1819 Sander den Haan 'Een ongemeen plaisierig buytepiaatsje' I In het in nog minuscule gehucht Schuddebeurs van de achttiende eeuw, lag Noordgouwes klein ste buitenplaats. De stichter van dit buiten was de achttiende-eeuwse geleerde Job Baster, die om wetenschappelijke redenen en uit liefhebberij tui nierde. Door zijn vertaalwerk aan een Engelstalig handboek voor tuiniers heeft hij generaties tuin- liefhebbers en beroepstuinders kunnen bijstaan. Hij had zijn buiten aan de Kleine Weel, mogelijk zijn eerste 'buitentuin'. Over deze hofstede is heel weinig bekend. Reden om, voor de kleine serie artikelen ter gelegenheid van het Jaar van de Historische Buitenplaats 2012, meer naspeu ringen te doen. Een meer diepgaand onderzoek leek nodig, waarbij vanzelfsprekend eveneens de geschiedenis van Basters hof aan 't Vrije in Zierikzee moest worden betrokken.1 In het eerste gedeelte van deze bijdrage 'passeren de revue', de persoon van Job Baster en zijn fami lie en de beplanting van zijn hoven in Zierikzee en Schuddebeurs. in het tweede gedeelte, in het vol gende nummer van dit blad, zullen de hoveniers in beide plaatsen, het landhuis van Buytensorge en de laatste bezitters hiervan ter sprake komen. Job Baster De oudste zoon van de wijnkoper en keurmeester van de meekrap Adriaen Bastert (met extra 't') en Maria Alphonsusdr. van den Houten werd in Zierikzee, op 2 april 1711 geboren. Deze zoon droeg de voornaam Job. Hij stamde aan vaders kant uit een familie die al in de Late Middel eeuwen in Zierikzee woonde. Aan moederskant stamde hij via zijn grootmoeder uit een Zuid- Europese, wellicht Spaanse lijn, waaruit de op Schouwen opvallende voornaam Alphons of Alphonsus afkomstig was. De mediterrane voor ouder, zijn moeders betovergrootvader Alonzo Fernando, was in december 1608 als Zierikzees poorter toegelaten.2 Door het overlijden van zijn vader was Job op vijf jarige leeftijd halfwees geworden. Hij kwam toen met zijn broertjes Alfonse en Adriaen en zusje Catharina onder voogdij van drie ooms. Een van de voogden was zijn doopsgezinde oom, de Rotterdamse koopman Barent Toren, gehuwd met zijn vaders oudere zuster Adriana Baster. Door het kinderloze echtpaar Toren-Baster werd hij als een zoon opgenomen, en kwam hij in Rotterdam terecht, de woonplaats van zijn oom en tante. Na daar de Latijnse School te hebben bezocht, werd hij op vijftienjarige leeftijd geplaatst bij doctor Willem vink, lector in de ontleed-, heel- en vroed kunde. In verband met de plannen van de familie kreeg hij voorbereidend medisch onderwijs. Een professor klassieke talen gaf hem onderricht, om zich adequaat schriftelijk en mondeling in het latijn uit te drukken. Vanuit de Maasstad ging jon geman Job in 1728, oud zeventien jaar, naar Leiden om daar geneeskunde te studeren, de tes tamentaire wens van zijn overleden oom medicus Rochus Bastert. uit de familie Baster was, vóór Jobs geboorte, al een drietal Zierikzeese artsen voortgekomen. in zijn studententijd stond Job op vriendschap pelijke voet met de professor bij wie hij colleges geneeskunde en scheikunde volgde, de fameuze geleerde Herman Boerhaave (1668-1738). Boerhaave was onder meer bekend in verband met vroeg gebruik van de thermometer. Job was in de gelegenheid op Boerhaaves kasteel-buiten plaats Oud-Poelgeest in Oegstgeest, de verzame lingen planten en dieren te bekijken. Waarschijn lijk waren de dieren opgezet en op sterk water te zien, want over de verzamelingen van de geleer de Leidenaar is bekend dat hiervan aldus gepre pareerde dieren deel uitmaakten. Het bewaren van kleine dieren op sterk water, zou later in het leven van student Baster eveneens worden gebe zigd. Stond te midden van de glazen flessen wel licht ook een glas met een specimen van het zeld zame brakwaterslakje uit het Kaaskenswater, door hem ontdekt?3 Het slakje waarover hij in de jaren zestig van zijn eeuw in Natuurkundige uit spanningen publiceerde, om daarmee ruim twee honderd jaar na zijn dood nog bouwplannen aan dit water te helpen verhinderen.4

Stad en lande | 2012 | | pagina 19