Y/S In 1731 promoveerde Job op de Osteogenia, de verbening van het menselijk skelet. De keuze voor dit onderwerp zal zijn ingegeven door eerder onderzoek naar botvorming van de Leidse profes sor Albinus, bij wie hij colleges anatomie volgde.5 Direct na zijn promotie, in de jaren 1731 en 1732, verbleef de nieuwe medicinae doctor Job Baster in Parijs en Londen waar hij zijn medische en daar mee zijn botanische kennis kon verdiepen. Hij ont moette verschillende bekende Franse en Britse geleerden. Naast deze personen maakte hij even eens kennis met Philip Miller, hortulanus (beheer der) van de nog bestaande Londense Chelsea Physic Garden. Diens naslagwerk voor tuinbezit- ters zou langer dan een eeuw in gebruik blijven.6 in december 1732 vestigde Job Baster zich als geneesheer in zijn geboorteplaats Zierikzee. in deze stad deed hij onder andere onderzoek op de gebieden der geneeskunde, botanie en dierkunde, waarover hij vanaf de jaren dertig publiceerde. Hij huwde op 14 november 1734 aldaar met Jacoba de Koek (de Kok). Na haar vroege overlij den huwde hij in Rotterdam op 12 juli 1741 de tweede maal met een Jacoba, de dochter van zijn vroegere leermeester Vink. Deze echtgenote zou hem ruimschoots overleven. Job Basters welbe stede leven eindigde in de nacht van 6 op 7 maart 1775 op bijna vierenzestigjarige leeftijd. Na 'eene bedlegering van ruym drie weeken'.7 zijn twee huwelijken waren kinderloos gebleven. Handtekeningen van dr. Job Baster en echtgenote Jacoba Vink onder hun testament van 29 januari 1774 (foto Gemeentearchief Schouwen-Duiveland) Enkele maanden na het overlijden van haar echt genoot vertrok Jacoba Baster-Vink uit Zierikzee. Zij verhuisde naar utrecht waar meerdere leden van haar eigen familie woonden.8 In de Domstad her trouwde de weduwe in oktober 1777 met Isaac Falck, tien jaar eerder eerste klerk ter Policie aldaar, lid van een uit Oost-Friesland afkomstige adellijke familie.' Jacoba overleed in Utrecht op 29 juli 1794. Familie Baster en Noordgouwe Biograaf Nagtglas wees aan het einde van de negentiende eeuw op het familiewapen Baster met de hazewindhond.10 Dit zou volgens hem kun nen duiden op verwantschap met het Schouwse geslacht De Hont, dat een belangrijke rol speelde in de vroegste geschiedenis van de Polder Noordgouwe. Job Basters familie kon al vroeg in het gebied worden gevonden. In 1608 waren leden van het geslacht, Claes Adriaensz. en 'jonge Claes Bastert', baanders in de Noordgouwepolder. Waarschijnlijk lag in de zeventiende eeuw een vroege buitenplaats op het uitgestrekte terrein aan de Kloosterweg, waarop muur en gebouwen van het vijftiende-eeuwse kartuizerklooster Sion zich bevonden. Omstreeks 1652 was Claes Bastaert eigenaar van dit complex. Hij zal dezelf de persoon zijn geweest als de Zierikzeese wijn roeier en klerk van de rolle Claes Claesz. Bastert, voorvader van Job Baster van Buytensorge.11 Dichterbij was het Maria Bastert-van den Houten, Jobs moeder, die banden met Noordgouwe had, via haar oom heelmeester doctor Johannes Stamperius, eigenaar van de buitenplaats later bekend onder de naam Rustenburg aldaar. Dit bui ten kwam door testamentaire beschikking, na het overlijden van Stamperius in 1720, in het bezit van zijn nicht. Maria hield de hofstede ruim dertien jaar in haar bezit.12 Wellicht heeft zij deze uiteinde lijk verkocht in verband met de huwelijksplannen voor november 1734, van haar zoon Job met Jacoba de Koek. in Noordgouwe verwierven in de jaren 1752 en 1759 Job Basters vroegere zwagers medicus Michiel Ruyte, echtgenoot van Johanna de Koek, en zeeofficier Frangois Johan ook wel Johan Frangois Nebbens, echtgenoot van Pieternella de Koek, buitenplaatsen aan de Donkereweg. Het ging om Den Haan en Dijkzicht. De eerste hofste de was aan het eind van de achttiende eeuw nog in het bezit van Ruytes weduwe.13 Tuinieren in Zierikzee Sinds de jaren dertig beschikte Job Baster in zijn woonplaats over de achtertuin achter zijn woon huis aan de oude Haven, thans Havenpark 35. Dit hof wordt in een brief aan de Groningse hoogle- 18

Stad en lande | 2012 | | pagina 20