Gedeelte van de lustplaats Zijdebalen in Utrecht, dat vergelijkbaar lijkt met de Zierikzeese buitentuin Het Zonnehof in Basters jaren (detail anonieme prent, midden achttiende eeuw, uit: Erik de Jong, 'Natuur en kunst. Nederlandse tuin- en landschapsarchitectuur 1650-1740 Bussum, 1995) raar medische wetenschappen Petrus Camper van oktober 1771 aangeduid als een 'bloemthuyn' van meer dan dertig roeden. Zijn buitentuin, Het Zonnehof aan 't Vrije, lag 'hondert treeden daarag- teruytgaande'. Eind jaren vijftig had Job Baster deze in later tijd door hem zo bekende buitentuin verworven, na het overlijden van de toenmalige eigenaar Willem van den Bussche, raad en burgemeester van Zierikzee. Er is een gerede kans dat Baster, die toen al meer dan twintig jaar geneeskundige was, al eerder een hof voor kruidenteelt in de stad heeft gehouden. De grote achtertuin van zijn woonhuis zou daarvoor kunnen hebben gediend. Een hof voor artsenijkruiden was voor de genees kundige in de zeventiende en de achttiende eeuw onontbeerlijk, in zierikzee had geneesheer Baster, zoals gezegd, in elk geval eind jaren vijftig van de achttiende eeuw een plaats voor kruidenteelt. In oktober 1771 schreef hij aan Camper, dat zijn Zierikzeese buitentuin anderhalve morgen groot was. Tegenwoordig zou worden gesproken over een grondperceel van ongeveer een hectare. Het hof was het zoeven bedoelde Zonnehof en diende mede voor de medicinale kruidenteelt, maar het had ook menige mondaine siertuinliefhebber kun nen bekoren. Het had twee koepels, aan de kant van 't Vrije een tuinmuur, een triomfboog, hoge geschoren hagen en een prieel, in de tuinafdelin- gen met vruchtbomen, sierplanten, groenten en de genoemde kruiden waren in het veilingjaar houten, denkelijk uitgezaagde en beschilderde figuren uit de toneelwereld neergezet. De belen dingen waren in het sterfjaar van de bezitter: ten oosten de sloot langs de Baan beneden langs de stadswal, ten westen 't Vrije, ten zuiden twee hoven die aan de Hoge Molenstraat waren gele gen en ten noorden het Jannewekken. Baster schetste voor Camper het voordeel van het houden van een dergelijk hof met de opmer king over de oogst van 'de lekkerste vrugten en groentens' gedurende het tuinjaar. De tuineigen- aar had onder meer verschillende druiven- en per- 19

Stad en lande | 2012 | | pagina 21