zikenkassen en broeibakken. Het jaarrond konden in huize Baster verse groenten worden gegeten. Aangenaam verblijf op Het Zonnehof werd ver hoogd door de aanwezigheid van ornamenten: Het was versierd met figuratief 'schelpengrot werk', genoemde theaterfiguren, tuinvazen, al dan niet vergulde loden, houten en terracotta beelden en een zonnewijzer. Banken, stoelen en tafels, binnen en buiten, zorgden ervoor dat op het perceel kon worden ontspannen. Ter bevorde ring van vogelzang op mooie dagen kunnen de 'lijsterkooyen' hebben gediend. Basters tuin in Zierikzee was bekend bij tijdgenoten. De over het hovenieren publicerende eigenaar en diens fonkelende, nog onbekende 'Chinese goud- en zil vervisjes', die hij in de Republiek als eerste had weten te kweken. Kort na het overlijden van Baster werden door de Zierikzeese overman duizenden visjes gezien. Deze konden niet samen met het hof worden geveild, 'wegens derzelver groot en onbekend aantal'. De meeste plantkundige 'rariteiten' zullen aan 't Vrije en niet op de buitenplaats in Schudde- beurs hebben gestaan. Zoals de Kaapse bloem bollen, die in Basters overlijdensjaar 'in de bloem- kist bij de lange vijver' werden gevonden: mogelijk de pas sinds 1752 in de Republiek verkrijgbare ananasplant of kuiflelie (Eucomis), met haar bijna architectonische bloemtros in de vorm van de vrucht waarnaar zij heet." De veilingdocumenten in het sterfjaar (april 1775), van Basters buiten tuin, maken melding van de wens van de weduwe deze bollen buiten de verkoop te houden en tot in september te laten staan. Wellicht heeft de naar hem vernoemde Basteria (latere Calycanthus floridus), de uit de Ameri kaanse staat Florida afkomstige specerijstruik, eerder dichterbij in Het Zonnehof in Zierikzee dan op Buytensorge in Schuddebeurs gestaan. Zekerheid is er over de aanwezigheid, van toen nog niet heel algemene bolbloemen op het Zierikzeese hof: van tulpen en hyacinten die Baster in juni 1768 rooide. De reden waarom dat bekend is, is curieus, in de felle zon had Job Baster de bollen eigenhandig uit de grond gehaald. Tijdens de fysieke inspanning had zich een ernstige ontsteking van het linker oog geopenbaard. Hierdoor zou hij kort erna het oog verliezen.'5 Perceel van Basters Zonnehof zoals opgegeven In het veilingjaar, aan de zuidkant begrensd door twee hoven aan de Hoge Molenstraat en aan de noordkant door het Jannewekken, op de (thans verbleekte) kaart van de Middelburgse cartograaf Cornells Markée van omstreeks 1765 (foto Gemeentearchief Schouwen-Duiveland) Tuinieren in Schuddebeurs Het gehucht Schuddebeurs kreeg aan het begin van de jaren vijftig zijn genoemde, eerste buiten plaats. Rakend aan de noordzijde aan de grasdrie hoek 't Groentje en de 'Schudde-beurseweg'" en zuidelijk aan de dijk, lag dit door Zierikzeeënaar Job Baster gestichte buiten dat de naam Buytensorge droeg.17 De stichting vond plaats in de jaren waarin namen voor de Noordgouwse bui tenplaatsen breder in zwang kwamen. Omstreeks het midden van de achttiende eeuw verschenen deze, in rechterlijke en notariële stukken en op kaartmateriaal over het gebied. Ook kregen sche pen van Zierikzeeënaars toen namen van lust plaatsen in Noordgouwe. Bij zijn dood in novem ber 1748 liet een Zierikzeese wijnkoopman een zestiende part in de vishoeker Den Thoorn na. Een van de eigenaars van Bleykzigt, gaf zijn in 1751 gekochte 'bootschip' de naam van genoemd bui ten. Drie andere koopvaardijschepen voeren rond het midden van vermelde eeuw onder de namen Rustenburg, Weelzicht en Sandvliet.18 Voorgeschiedenis in of kort na 1752 legde de geleerde Baster zijn buiten aan, op het westelijke gedeelte van het perceel 271 van de poldersectie, het bevang Copierenblok, in het gehucht Schuddebeurs. De 20

Stad en lande | 2012 | | pagina 22