Botanische voorkeuren Van alle gewassen die het Schuddebeurse buiten van de tuindeskundige Job Baster kunnen hebben gesierd, kennen we slechts de 'zwaare ypeboo- men' die in februari 1776 - bijna een jaar na Basters overlijden - in één keer met het elzenkap hout op Buytensorge door de nieuwe eigenaar in het openbaar zouden worden verkocht. De iepen en het lagere elzenhout vormden waarschijnlijk het windscherm, de zogenaamde 'manteling' langs de rand aan de noordelijke wegkant en de dijk aan de zuidkant. Deze zou mooi kunnen heb ben aangesloten op de lange rij iepen langs de grens van het belendende herbergperceel in Basters Schuddebeurse jaren.23 In de minuut van het biljet van de houtveiling op 24 januari 1765 wordt gesproken van gekapte 'ypeboome staande voor de herberg op Schuddebeurs'. Achter de manteling van Buytensorge lagen onder eigenaar Baster het hof en de boomgaard waarover de akte van overdracht voor schout en schepenen van Noordgouwe van maart 1775 spreekt. Evenals in de tijd van pachter De Clercq kon hier dus een fruitkwekerij gevonden worden. Hoewel de veld- boeken, zoals hierna ter sprake zal komen, doen geloven dat op Basters grondperceel ongeveer vijftien jaar eerder geen boomgaard meer lag. Opgemerkt werd dat het de buitenplaatseigenaar Job Baster was het, die het vermelde handboek voor tuiniers van de beroemde Engelse hortula- nus Philip Miller vertaalde. Hij vulde dit ook aan. Baster verstrekte met één en ander de Nederlandse tuinliefhebber informatie over de wijze waarop de tuin aangelegd en onderhouden moest worden. Het enthousiasme over Buytensorge in de brief aan de Groningse hoogle raar uit de jaren zeventig en de mededelingen van zijn tijdgenoten over de Zierikzeese buitentuin aan 't Vrije, kan de nieuwsgierigheid naar de beplanting van de lustplaats behoorlijk aanwakke ren. De omschrijvingen van de drie achttiende- eeuwse veldboeken van de Polder Noordgouwe uit Basters jaren als buitenplaatseigenaar houden het in 1753 bij twee huizen met (bijbehorende) boomgaard op het oostelijke en westelijk gedeel te van perceel 271 en in 1760 bij twee huizen en één boomgaard daar. Tussen de jaren van de beide veldboeken dan wel kort voor 1753 kan één boomgaard geheel of grotendeels zijn gerooid, in verband met de aanleg van een siertuin. Een siertuingedeelte op Basters Buytensorge moet er zijn geweest, anders kon geen sprake zijn van een buitenplaats van enig niveau. Over de aard van de beplanting van het buiten, behalve de iepen, elzen en fruitbomen, kan alleen maar worden gespeculeerd. Maar wel met Basters vertaalde en aangevulde hoveniers handboek in de hand, natuurlijk. Wellicht is aan plant van extra bescherming verlangende uit heemse gewassen, zoals op Het Zonnehof in Zierikzee, minder toegepast geweest. Hebben in Schuddebeurs gemakkelijker te houden primula soorten gestaan, waarover hij in Maandlijksche tuinoefeningen zelf ruimschoots aan het woord komt?24 Deze sleutelbloemige was op Walcherse buitens tot de inundatie in de oorlogsjaren als verwilderd plantje vrij algemeen. Baster duidt in het boekwerk de stengelloze Primula acaulis (Zeeuws) als 'bakkruid' aan. De Primula auricula was op de achttiende-eeuwse buitenplaatsen en buitentuinen op Walcheren zeer gezocht. Primula's werden er aantoonbaar sinds de jaren zeventig van de achttiende eeuw in een 'bloem- theater' geëxposeerd, een bloemenrek of -tafel waarboven een beschuttende overhuiving van zeildoek.25 Denkelijk zal het hier om bijzondere, bonte ondersoorten van de Primula zijn gegaan. De maker van 'Het Noord-Gouws Arcadia' van omstreeks 1755 schrijft over 'bloemrijk groen' in de mooiste kleuren, in Basters Schuddebeurse jaren. Hieronder kan de dichter meer verstaan dan alleen de door deze genoemde lelie en 'vio letkleurige' en rode rozen. Hopelijk heeft al dit moois écht bestaan en werd het toentertijd ook op Buytensorge aangetroffen. Zie voor meer over de geschiedenis van Job Basters Zierikzeese buitentuin van de auteur van dit artikel: inleiding 'Nadere toegang docu menten huizen en buitentuinen van Zierikzee in het weeskamerarchief van deze stad 15de eeuw - 19de eeuw' (Middelburg/Heemstede 2011) pag. XII-XIII, en Martin van den Broeke, 'Een theater voor tuinoefeningen. Job Baster en zijn tuin Het Zonnehof in Zierikzee', in: 'Zeeland. Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen' (20) 2011 pag. 3-14. 22

Stad en lande | 2012 | | pagina 24