JAARVERSLAG VAN DE COMMISSIE JAARBOEK OVER 2011 Cora Volkeri De Commissie Jaarboek bestond in 2011 uit de volgende personen: Huib uil, Wim Hack, Rob van Leeuwen, Joop van Loo, Lydia Mol-Sipman, Rob de Jongh, Cora Volkeri (secretaris) en Wijnand Renden (voorzitter). Helaas is van Rob de Jongh op 22 augustus afscheid genomen. Rob vertelde, dat hij zo'n 20 jaar geleden via Frans Beekman in de redactie is gekomen. Begonnen als penningmees ter en de laatste jaren voornamelijk bezig met het binnenhalen van de subsidies. in 2011 verscheen de 36ste jaargang van de Kroniek van het land van de zeemeermin (Schouwen- Duiveland.) Martin van den Broeke schreef een arti kel over pleziertuinen in en rond Zierikzee. Dit waren buitenverblijfjes waar stedelingen zich op mooie zomerdagen konden vermaken. Dat het bui tenleven in de zeventiende, achttiende en negen tiende eeuw ook in de onmiddellijke nabijheid van de stad een grote rol speelde blijkt uit het artikel van hem. De pleziertuinen en koepels verdwenen onder stadsuitbreidingen, wegen en parkeerplaat sen en zijn daardoor onzichtbaar geworden. Door het artikel krijg je een goed beeld op welke manier de mensen zich vermaakten in die tijd. Albert Clobus heeft in de Kroniek van 2010 een overzicht gegeven van het reilen en zeilen van Andries Stofregen en nakomelingen in de periode van 1750-1850; velen werkten als metselaar. Tijdens het onderzoek bleek er weinig gepubli ceerd te zijn over het metselaarsambacht en de positie van de metselaars te Zierikzee, dit resul teerde in een nieuw artikel voor de Kroniek. Ons eigen redactielid Huib Uil heeft zich verdiept in het voortbestaan van de Slavenkas, nadat de doel stelling hiervan eigenlijk achterhaald was. Het fonds gesticht in 1735 om Zierikzeese zeelui los te kopen die gevangen waren genomen door Barbarijse zeerovers, voldeed nog nauwelijks aan zijn functie. De slavenkas stond voor de opgave een nieuwe doelstelling te vinden die zoveel mogelijk aansloot bij de oude doelstelling. In deze bijdrage worden de ontwikkelingen in de negen tiende en twintigste eeuw gevolgd, die leiden tot een nieuwe toekomst voor de Slavenkas. Arie Damman, schoolmeester in ruste, verdiepte zich in het wel en wee van een van zijn voorgan gers in Burgh. Hij schrijft over P.A. Hubregtse, schoolmeester in Burgh. Een kijkje in het leven van deze schoolmeester in de negentiende eeuw laat ons zien dat veel bijbaantjes nodig waren om in het volledige levensonderhoud te kunnen voor zien. in deze tijd ging de toestand van het onder wijs in deze gemeente erg achteruit. De landbouw maakte misbruik van de krachten van kinderen en dit nam jaarlijks toe. De grote armoede onder de arbeiders belette hen de kinderen naar school te sturen, zo dikwijls als zij een kleinigheid bij konden verdienen voor het gezin. Pas in 1900 werd de Wet op de Leerplicht aangenomen waardoor ongeoor loofd verzuim werd bestraft. Betty Blikman schrijft over Willem Pieter van Pagé, rasondernemer, die op 19-jarige leeftijd (1897) van uit Middelburg zich in Zierikzee vestigde en trouw de met de Zierikzeese Maria Lakenman, dochter van boekdrukker Hedde Lakenman. In 1899 nam hij de handel in Steenkolen, Bieren, Gedistilleerd, Likeuren, Wijnen enz. over van de heer M.F.C. de Kater aan de Oude Haven zuidzijde. Hij was een van de oprichters van een Handelsavondschool, zat in diverse besturen en werd in 1911 hoofdver tegenwoordiger van de Staatsloterij op het eiland. Na de eerste wereldoorlog was er een tekort aan levensmiddelen, waardoor de prijzen stegen. Import van steenkolen uit Duitsland stagneerde, Van Pagé kwam met een alternatief voor dit pro bleem de bekende briketten. Ondanks veel bezwaren van omwonenden ver strekte de gemeente toch een vergunning. De fabriek in de Pottebakkersstraat was geen lang leven beschoren, mede door een tekort aan grondstoffen. In 1921 verhuisde het gezin Van Pagé naar Goes en vlak daarna naar Middelburg waar hij een goede baan had gevonden als direc teur van het Middelburgse bijkantoor van de Brusselsche Bank. Wim Klaassen schreef het artikel Honderd jaar Nutstuinen in Zierikzee. Een goede aanleiding voor een terugblik. Het was de tijd van de industrialisa tie. Fabrieksarbeiders kregen buiten de stad een 4

Stad en lande | 2012 | | pagina 6