COR POLS EN A.C. VAN DER HAVE lapje grond om hun eigen groenten te kunnen ver bouwen. Die tuinen vormden een welkome voed- selaanvulling voor het gezin. Tegenwoordig zijn het vaak hobbyisten die deze tuinen huren. Jaarlijks is er een prijs verbonden aan de mooist onderhou den tuin. Ook de verhuizing naar een andere stek hield de gemoederen flink bezig, in ieder geval blijkt uit onderzoek dat tuinieren gezond is en goed voor het humeur. Als laatste schrijft Bert Siezen een stukje geschie denis van Dreischor, uit de tijd dat zijn vader, Joop Siezen, daar predikant was vanl 940-1943. Joop en Adri waren net getrouwd en Dreischor was voor hen mooie uitdaging. Alleen de reis al was een hele onderneming van Vlaardingen naar Dreischor. Na enkele maanden oriëntatie en kennismaking werkten Joop en Adri zich in, ze hielden instuif- avonden, die alle druk bezocht werden. Vlak na aankomst begon de oorlog. Vanaf begin maart 1940 hebben Joop en Adri zich sterk gemaakt voor het oprichten van jongens- en meisjesclubs; deze clubs floreerden. Er werd van alles ondernomen, het zagen van tafels en stoelen, het spelen van dammen en schaken en voor de meisjes zingen en handwerken. Eind 1941 ging Joop met dokter Jan Niemeijer lezingen houden over zaken zoals het 'huwelijksvraagstuk' zaken waar niet of nauwelijks over gesproken werd. Ook in andere dorpen werd Joop uitgenodigd om te praten over 'de verhoudin gen tussen jongens en meisjes.' Op 4 juli 1943 werd Joop Siezen bevestigd als predikant in Zaltbommel, waarmee de periode in Dreischor werd afgesloten. Tijdens de ledenvergadering van 25 november 2011 in het 'Tonnenmagazijn' te Brouwershaven was er de presentatie van de Kroniek, voorzitter van de redactiecommissie, Wijnand Renden, heeft het eerste exemplaar (eigenlijk het tweede) uitge reikt aan Bert Siezen. Bert's bekende broer Harmen Siezen was ook uitgenodigd, maar hij was helaas verhinderd. Daarna kreeg Hans Erbrink, voorzitter van de vereniging Stad en Lande een exemplaar aangeboden. Hierna kwam de presen tatie in handen van redactielid Lydia Mol die na een aankondiging betreffende de auteurs hen één voor één uitnodigde voor een korte toelichting op zijn of haar artikel. Deze avond, die druk bezocht werd, is tekenend dat veel 'eilanders' erg begaan zijn met het heden en verleden van hun eiland. Dank aan al onze sponsors die vermeld staan in de colofon van de Kroniek. Zierikzee, februari Commissie Jaarboek Rinus van Langeraad KAzn. Jarenlang exploiteerde Cor Pols in het pand Korte Sint Janstraat 17 in Zierikzee de Zeeuwsche Boekhandel. Een winkel waar historieminnend Schouwen-Duiveland en in de geschiedenis van dit eiland geïnteresseerden uit heel Nederland en daarbuiten altijd op een gastvrij onthaal konden rekenen. Ook al kwam je er alleen maar voor een praatje, Cor gaf je altijd de indruk dat je een beet je thuis kwam. De uitbater wist onmiddellijk wie je was, verwelkomde je op een zeer persoonlijke wijze en vertelde tussen het inpakken van je bestelling door een eilandelijke anekdote. Ook de vele toeristen, die jaarlijks de winkel bezochten, werden door Pols op dezelfde manier verwel komd, wat deze boekhandel tot een bijzondere trekpleister binnen toeristisch Schouwen- Duiveland maakte. Cor Pols vond, naast zijn dagtaak in de Zeeuwsche Boekhandel en ook toen hij de pensioengerechtig de leeftijd al jaren was gepasseerd, nog de tijd tot het realiseren van bijdragen over de geschiedenis van Schouwen-Duiveland. In vele artikelen in de voormalige Zierikzeesche Nieuwsbode en Ons Eiland, door het schrijven van talloze boeken, vaak 5

Stad en lande | 2012 | | pagina 7