aan de hand van oude foto's, en door het (heruit geven van belangrijke geschriften, het eiland betreffende, heeft hij meer dan zijn steentje bijge dragen aan het levendig houden van het histo risch besef. Voor het nageslacht heeft hij ontelba re eilandse wetenswaardigheden vastgelegd. Zijn bijdragen over het dagelijks leven van de "gewo ne man" uit de eerste helft van de 20ste eeuw heeft hij bijtijds aan de hand van getuigenverkla ringen opgeschreven. Deze zijn een uniek onder deel van de Schouwen-Duivelandse geschied schrijving geworden. Het vaste recept van Cor bij het samenstellen van boeken over vele onderwerpen bestond uit het oppakken van een oude foto, dikwijls uit zijn eigen uitgebreide collectie, en die voor te leggen aan ooggetuigen. Dan ontspon zich een gesprek met als resultaat een verhaal bij de foto over de afge beelde personen en de context waarin een en ander plaats vond. In een enkel geval, bijvoorbeeld als niemand van de afgebeelde personen meer in leven was, kon de volledige verklaring van de afbeelding niet worden gegeven. Een voorbeeld hiervan is de hierbij afge beelde foto, die in 1997 is gepubliceerd op bladzij de 32 van het boek Oosterland in vroeger tijden, deel 2. Cor veronderstelde dat deze foto iets te maken had met een festiviteit rondom burge meester A.C. van der Have en dat die gebeurtenis, als bijna vanzelfsprekend voor het Oosterland uit die dagen, had plaats gevonden in de "Conferentiekamer". De schrijver van dit verhaal weet echter beter. Hij was namelijk, als leerling van de Openbare Lagere School en getuige bij het maken van deze foto op 17 maart 1951 door de toen bekende Zierikzeese fotograaf Krijn de Feijter. Dit was de dag waarop burgemeester A.C. van der Have zijn 25-jarig ambtsjubileum vierde. De Zierikzeesche Nieuwsbode van 20 maart 1951 schreef daarover onder andere: "Oosterland had Zaterdag j.l. zijn burgervader 25 jaar. Dat was een grote dag voor de gemeente, die op ondubbelzinnige wijze heeft blijk gegeven van de sympathie voor de burgemeester, die de ont wikkeling van de gemeente als hoogste magistraat gedurende een kwart eeuw volgde. Van vele huizen woei de driekleur, die een vrolijke toets wist te geven aan de druilerige Maartse dag. Burgemeester Van der Have en zijn echtgenote werden gehuldigd op een bijzondere samenkomst in het Chr. Verenigingsgebouw [het voormalige zogenaamde "Jeugdgebouw" aan de Sint Joostdijk - RvL.j Tevoren evenwel werd een buitengewone raadsvergadering gehouden". Bij de genoemde huldiging waren alle leerlingen van de drie Oosterlandse scholen uitgenodigd. Vandaar ook dat de schoolhoofden eveneens op de foto staan, te weten D. Kosten (Openbare School), P. van Dijk (Christelijke School) en A. Heule (Openbare School Sirjansland.) Na vele toespraken Op de bovenste rij v.l.n.r.: J.M. de Waai, J.G. Boot, Abr. Heuzen, H.J. v.d. zande, D. Kosten, LM. Bolle Mzn., A. Stoutjesdijk, Fr. Koster, Adr.van der Maas, M.G. Bij de Vaate en P. van Dijk. Zittend v.l.n.r.: C.J. zoeter, C.M. Zeijler, A.C. van der Have, mevrouw M.M. van der Have-van der Vliet, J.J.G. Brouwer en A. Heule. (Uit: 'Oosterland in vroeger tijden', deel 2) 6

Stad en lande | 2012 | | pagina 8