,„^n It'K1DEN.- A/»prwgi#$0y'x ft* t. Student Zeger Doeleman (collectie Stichting Familiearchief Doeleman) geen voldoende haalde. Hij woonde in bij de boekhandelaar Samuel Ochtman en zijn vrouw Adriana Johanna Ochtman-van Rossum op de hoek van de Korte Sint Janstraat en de Appelmarkt (D359). Daar waren meer jongens in de kost. Op de Zierikzeese H.B.s. ontmoette Zeger zijn achterneef Herman Frans Doeleman, die daar twee jaar op school is geweest (1887- 1889). Herman F. woonde enige tijd bij Abel de Weerd, leraar Nederlandse taal- en letterkunde in het pand B9 op de hoek Dam/Appelmarkt, tegen over het huis waar Zeger woonde. Herman F. was de kleinzoon van Herman Doeleman (1817-1897), boer op de Hoge Hoeve in Dreischor, en Thona Goemans (1818-1893). Deze Herman was de broer van Zegers grootvader Zeger Doeleman (1807-1845). De vader van Herman F. was hoofd onderwijzer Adriaan Doeleman4 (1848-1918), gehuwd met Wilhelmina W. Was (1852-1942), dochter van de heel- en vroedmeester F.P.J. Was5 in Oosterland. Herman F. Doeleman vertrok in 1893 na het behalen van zijn machinistendiploma in Amsterdam naar Amerika. Tussen Herman F. en Zeger zal geen innige band hebben bestaan. Dat blijkt uit een brief die Herman F. in 1933 schreef aan zijn neef Frits Doeleman, toen nog student rechten in Utrecht: As to your interest in Zeeger Doeleman. He pre fers to remain undiscovered. I have written him and had no answer. I have tried to see him and l believe he hid himself. I knew him very well, he was in my class in school in Zierikzee and he was outstanding in one thing only, he had the biggest blackheads (vetwormen)61 have ever seen on any one. There were 2 in one of his ears, they were colossal. Voor Zeger zal het hebben van jeugdpuisten in zo'n hevige vorm niet gemakkelijk zijn geweest. Mogelijk werd hij op school hierdoor buiten gesloten. Na de H.B.S. ging Zeger zich voorbereiden op het staatsexamen gymnasium.7 De naaste familie van Zeger kon mij weinig vertel len over zijn verblijf in Amerika. Als woonplaats werd genoemd Flushing in de staat New York. In 1975 benaderde ik The Church of Jesus Christ of Latterday Saints in Salt Lake City en kreeg een aanwijzing hoe ik Zeger zou kunnen lokaliseren in New York (Flushing). Zij gaven mij het adres door van een Theodore Doeleman, wonende in Flushing. Deze Theodore heb ik geschreven, waar na ik van hem nevenstaande weinig opwekkende brief ontving. Daaruit blijkt duidelijk dat hij een zoon van Zeger is. Korte tijd later kreeg ik nadere informaties van Theodore en verneem dat Zeger op 6 september 1950 in Flushing is overleden. Hij was boerenknecht, melkophaler, klusjesman, tuinman en getrouwd met Cora Wood. Samen kre gen ze twee kinderen. Dochter Viola werd gebo ren in 1904 en overleed al in 1917. Theodore Doeleman werd geboren in Flushing op 9 februari 1910 en trouwde op 28 september 1940 met Bella Morrison (1892-1980), geboren in Engeland als dochter van Jane Morrison. Theodore, die zijn hele leven bij de post werkte, is kort na zijn briefschrij ven op 12 maart 1976 overleden aan de ziekte van Parkinson. 4

Stad en lande | 2012 | | pagina 6