JAARVERSLAG VAN DE COMMISSIE JAARBOEK Cora Volkeri in 2012 verscheen de zevenendertigste jaargang van de Kroniek van het land van de zeemeermin (Schouwen-Duiveiand). Daarin kwamen de vol- gende onderwerpen aan de orde. Willem van Ham heeft een artikel geschreven over het paneel De rede van Zierikzee dat behoort tot de kunstschatten van het Stadhuismuseum. Hij houdt zich bezig met de vraag of de afgebeelde vlaggen dienst kunnen doen bij het beantwoorden van de vragen die het schilderij oproept. Het arti kel is voorzien van prachtige kleurenillustraties. Jan H. Overbeeke deed onderzoek naar de Nieuwerkerkse schoolmeester Maximiliaan van den Doele. Zijn voornaam komt opvallend veel voor in Nieuwerkerk. Dit alles heeft te maken met Van den Doele, die in 1691 is geboren. Vanaf 1717 tot aan zijn dood in 1751 is hij schoolmeester geweest in Nieuwerkerk. Zijn deftige voornaam is door vernoeming in diverse Nieuwerkerkse fami lies terechtgekomen. Hij was een kleurrijk figuur die een bijzonder stem pel op het achttiende-eeuwse dorpsleven van Nieuwerkerk heeft gedrukt. In dit artikel wordt het leven van deze bijzondere man beschreven. De voorzitter van onze commissie, Wijnand Renden, zelf tien jaar lid geweest van het college van Burgemeester en Wethouders van Midden- schouwen, heeft een artikel geschreven over de honderdjarige Vereniging van Burgemeesters, Wethouders en Secretarissen op dit eiland. In de beginjaren van deze vereniging was vooral de bevordering van de kennis van het administratief recht het doel, later werd het meer het aftasten van beleidsmatige standpunten. Gelukkig zijn bijna alle verslagleggingen en correspondenties bewaard gebleven, zodat er een duidelijk inzicht is ontstaan in wat er zich bestuurlijk in al die jaren heeft afgespeeld. De heer Edzard F.G.M. Gelderman heeft in een vorig jaarboek al geschreven over het buitenleven in de Schouwse westhoek. Nu vertelt hij over de eerste zomerhuizen, hun bouw en bewoners, die speciaal in Westenschouwen verbleven om te recreëren. Rond de eeuwwisseling naar de twin tigste eeuw werd de mens zich meer bewust van de natuur om zich heen en van de betekenis daar van voor zijn dagelijks leven. Deze tendens leidde tot veranderingen van wooncultuur. De trek naar buiten werd door toenemende mobiliteit ook steeds gemakkelijker. Naast de toename van het gebruik van de auto werd door de RTM tot aan Burgh een tramlijn aangelegd, in 1933 kwam er zelfs een vliegverbinding Rotterdam-Haamstede- Vlissingen-Knokke-Heist tot stand. Bezoekers kwamen in steeds groteren getale. Er werd meer aandacht besteed aan landelijke architectuur, zoals wonen in huizen omgeven door ongerepte natuur, bedoeld als verblijf voor de jacht en als zomerverblijf. De heer Arjan Otte geeft met zijn artikel: 'De mos selvisserij op Schouwen-Duiveiand tussen 1911 en 1947', inzicht hoe de mosselvisserij zich met name in Zierikzee en Bruinisse ontwikkelde. Het waren geen gemakkelijke tijden waarin de Eerste Wereldoorlog en de economische malaise van de jaren dertig grote invloed hadden op de groei en krimp van de vloot. De Tweede Wereldoorlog had een nog grotere impact. Schepen werden gevor derd, sommige boten kwamen terug, andere niet. in 1947 keek de Schouwen-Duivelandse vissers vloot terug op een roerig verleden, maar er lag een even onrustige toekomst in het verschiet. Rob van Leeuwen, redactielid van onze commis sie, heeft zich deze keer beziggehouden met Motorenfabriek Smit Bolnes te Zierikzee. Hij was hier als jongste bediende werkzaam in de periode februari 1963 tot maart 1965. Na die tijd heeft hij voor studie het eiland verlaten en bij terugkomst in de jaren negentig was het bedrijf verdwenen. Hij vroeg zich af wat er precies was gebeurd met het bedrijf dat eens zo glorieus begon, een grote bloei kende en na vijftien jaar in korte tijd ter ziele ging. 15

Stad en lande | 2013 | | pagina 17