JAARVERSLAG MONUMENTENCOMMISSIE Mevrouw Betty Blikman-Ruiterkamp, amateur-his toricus en auteur, verdiepte zich in het wel en wee van de banketbakkerij van de familie Schürmann. Jan christiaan Schürmann, inwonende banket bakker bij luxebanketbakker Reinier Abraham Papegaaij, trouwde in 1904 met de dochter Francina Arnoldina Papegaaij te Middelburg. Na hun huwelijk vestigde het kersverse echtpaar zich in Zierikzee aan de Mol in het pand dat zij overna men van luxebanketbakker J. Kok. Schürmann ging met zijn tijd mee. Als een van de eerste middenstanders liet hij in zijn zaak gasver lichting aanbrengen. Ook als banketbakker wilde hij zich onderscheiden van andere banketbakkers en noemde zich 'confiseur-cuisinier'. De keuze was dan ook enorm.Vele lekkernijen zoals het profetenbrood zullen velen zich nog herinneren. Als cuisinier kookte hij ook wel bij mensen thuis. Kortom, een vooruitstrevende middenstander. Tijdens de ledenvergadering van 23 november 2012 in het dorpshuis 't Zuudende te Kerkwerve werd de Kroniek van de Zeemeermin 2012 gepre senteerd. De voorzitter van de redactiecommis sie Wijnand Renden heeft het eerste exemplaar uitgereikt aan waarnemend voorzitter Aize Meintema. Lydia Mol-Sipman kondigde een voor een de auteurs aan die met een meegebracht voorwerp hun artikel toelichtten. Dr. Willem van Ham was helaas verhinderd. Het was een geslaagde avond in een drukbezocht dorpshuis. Dank aan alle sponsors die vermeld staan in het colofon van de Kroniek. De Commissie Jaarboek bestond in 2012 uit de volgende personen: wijnand Renden (voorzitter), Cora Volkeri (secretaris), wim Hack, Rob van Leeuwen, Joop van Loo, Lydia Mol-Sipman en Huib Uil Adriaan van der Valk De voornaamste taak voor de Monumenten commissie in het voorjaar van 2012 was de vast stelling van de nominaties voor de oorkonden en de eervolle vermeldingen. Voor de beoordeling van de gerestaureerde panden hanteert de com missie een lijst met criteria. Na een eerste selec tie zijn zestien panden uitgebreider bekeken. Daaruit is de voordracht aan het bestuur tot stand gekomen. Het pand Dillingsweg 12 te Sirjansland werd in 2012 bekroond met een oorkonde (foto Aize Meintema) De oorkonden zijn toegekend aan: - Stichting Renesse voor het object De Werf in Zierikzee: - zeeuwland voor het project Renovatie Geschenkwoningen aan het Duinwegje in Burgh; - Familie van de Hulster, Dillingsweg 12 in Sirjansland; - Het huis met het voormalig winkelpand, Haven ZZ 4 in Brouwershaven. De eervolle vermeldingen gingen naar: - Vier panden aan de Poststraat (de nummers 47, 49, 51 en 53) in Zierikzee. - Winkelpanden Havenplein 9 -15 in Zierikzee. Op de voorjaarsvergadering van de vereniging op 20 april 2012 werden voor het eerst de nieuwe muurschildjes uitgereikt aan de winnaars van de oorkonden. De eerst aanmeldingen voor de oor konden 2014 zijn al binnengekomen. De commissie heeft met regelmaat gesproken over de muurreclame in de Meelstraat. De tekst is moeilijk te lezen. De commissie roept iedereen op 16

Stad en lande | 2013 | | pagina 18